CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE

CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE

Forumul Femeilor Musulmane - The Forum Of Muslim Women

HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log inLog in  
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Time
Latest topics
» Arabic Language - online
Thu Jan 05, 2012 6:42 pm by Maryem***

» About Qur'an
Thu Jan 05, 2012 6:33 pm by Maryem***

» Evlavia Profetului Nostru
Tue May 24, 2011 8:56 pm by Maryem***

» Limba Araba
Wed May 11, 2011 1:56 am by Maryem***

» Cum se pronunta literele in limba araba
Wed May 11, 2011 1:51 am by Maryem***

» IMAGINI - AIlfabetul Limbii Arabe, Scriere si Pronuntie
Wed May 11, 2011 1:43 am by Maryem***

» Islamul este...
Tue May 10, 2011 6:09 am by Maryem***

» Who Wrote...
Tue May 10, 2011 5:59 am by Maryem***

» Tafsir of Suratul Fatihah
Tue May 10, 2011 5:57 am by Maryem***

Calendar
Facebook
Search

Display results as :

Rechercher Advanced Search
Visit
Quran

Share | 

Profetul Mohamed

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Maryem***
Admin

Data de inscriere : 2010-12-15
Varsta : 25
Localizare : Egypt

PostSubject: Profetul Mohamed   Sat Dec 25, 2010 6:47 pm

Profetul Mahomed
In limba araba numele Mahomed inseamna "cel demn de lauda". Profetul Mahomed s-a nascut la Mekka in jurul anului 570. Tatal sau moare cu putin timp inainte de nasterea sa si mama sa cand el avea doar 6 ani. Este crescut de unchiul sau Abu Talib de la varsta de 8 ani. La 12 ani calatoreste in Syrea, unde un preot crestin ii prezice ca el este profetul despre care se vorbeste in Biblie. Se casatoreste cu prima lui nevasta, Hadijea la varsta de 25 de ani (ea avea 40); sotia sa va deveni prima musulmana. Datorita caracterului sau integru este ales ca membru intr-o organizatie numita Alianta pentru Caritate. Este pentru un timp pastor, avand posibilitatea sa calatoreasca mult. Era cunoscut de toti ca fiind o persoana foarte corecta si cu un suflet foarte bun.

La 40 de ani, Mahomed are o revelatie descrisa in felul urmator: in timp ce medita intr-o pestera un inger i-a aparut in fata si i-a spus: "Citeste". Profetul s-a speriat foarte tare de ce i s-a intamplat (el nu stia sa scrie si sa citeasca) si s-a intors acasa si i-a povestit sotiei sale ciudata intamplare. Mahomed incepe sa predice, intai in familie si printre cunostinte, apoi publicului larg. La inceput el este ignorat de majoritatea oamenilor, iar mai apoi ridicularizat. Totusi, el reuseste sa atraga din ce in ce mai multi converti la noua sa religie.

Cu fiecare an care trecea, noi capitole erau revelate din Coran. Pe masura ce numarul celor ce il urmau crestea, Mahomed devine o amenintare la adresa conducatorilor societatii sale si este persecutat, alturi de cei care il urmau. Un timp s-a bucurat de protectia unchiului sau Abu Talib, dar dupa moartea acestuia Mahomed este nevoit sa isi paraseasca orasul natal si sa mearga cu un grup de musulmani devotati in orasul Yatrib in 622, unde fusese invitat de doua triburi rivale, care acceptasera sa-l recunoasca ca profet si se asteptau ca el sa le arbitreze disputele. Acest eveniment se numeste Hejira si marcheza inceputul anului Islamic. Hejira inseamna in araba "emigrare". Numele orasului este schimbat in Medina ('Orasul Profetului').

Mahomed devine conducatorul orasului si in scurt timp Medina devine capitala primului stat islamic. Acest stat este imediat atacat de vecinii mai puternici din Mecca, insa Mahomed resuseste sa castige cateva batalii importante, asigurand securitatea statului sau. Acesta continua sa sa se extinda si in cele din urma Mahomed cucereste Meca fara varsare de sange in 630. In tot acest timp, versete din Coran continua sa ii fie revelate, fiind scrise si pastrate cu exactitate. Mahomed a murit la 63 de ani, in 632. La moartea sa, toata peninsula Arabica era unita pentru prima data in istorie, in noul stat islamic.

Biografiile lui Mahomed subliniaza umanitatea sa. Ca toti profetii dinaintea lui, Mahomed a fost un om obisnuit din multe puncte de vedere, insa el a fost sustinut de Allah din mai multe puncte de vedere. Spre exemplu, desi Mahomed a facut greseli ca orice om, Allah l-a ajutat sa nu pacatuiasca niciodata. Deasemenea, Allah l-a ajutat sa-si corecteze greselile si erorile de judecata, astfel incat viata sa serveste ca model pentru toti musulmanii.

Back to top Go down
View user profile http://cunoastereaislamului.forumegypt.net
Maryem***
Admin

Data de inscriere : 2010-12-15
Varsta : 25
Localizare : Egypt

PostSubject: Re: Profetul Mohamed   Sat Dec 25, 2010 6:47 pm

Conform celor relatate de Profetul Mohammad (pacea si binecuvantarea lui Allah sa fie asupra lui ) numarul profetilor este de 124.000.Quranul mentioneaza numele a 25 dintre profeti .Musulmanii cred in toti profetii si mesagerii (2:285) . Mai jos am sa-i enumar in ordine cronologica mentionand atat numele din Quran cat si cel din Biblie .
1. ADAM / ADAM
2. IDRIS / ENACH
3. NUH / NOAH ( NOE)
4. HUD /----
5. SALIH / SALIH
6. IBRAHIM / ABRAHAM (AVRAM)
7. ISMAIL / ISHMAEL
8. ISHAC / ISAAC
9. LUT / LOT
10. IAQUB / JACOB (IACOB)
11. IUSUF / ----
12. SHUAIB /----
13. IOV / JOB
14. MUSA / MOSES(MOISE)
15. HARUN / AARON
16. DHUL-L-HIFL / EZECHIEL
17. DAUD / DAVID
18. SULEIMAN / SOLOMON
19. ILIAS / ELIA
20. EL-IES'A / ELISHA
21. IUNUS / JOHAN(IONUS)
22. ZEKERIA / ZAHARIA
23. IASUA / JOHN ( IOAN BOTEZATORUL)
24. ISA / ISUS
25. MUHAMMAD / ----

PROFETUL MOHAMMED(SALALLAHU ALEIHI WA SELLAM)

In numele lui Allah Cel Milostiv, Cel Indurator !

Ati auzit vreodata de Moise, Iisus, Confucius, Krisha sau Budha ? Dar despre Ghandi, maica Tereza sau Martin Luther King ?

Daca locuiti in Occident, exista sansa sa-i cunoasteti pe acesti oameni si realizarile lor de exceptie.

Exista, insa, un singur mare om inca necunoscut in Vest, care are rolul unui model extraordinar : profetul Muhammed (s.a.s.)

Lumina sa a coplesit inimile tuturor celor care l-au cunoscut si i-a umplut de respect. Ei erau gata sa-si dea viata pentru ca nici macar un fir de par din capul lui sa nu se clinteasca.

Ce trebuie sa faca un musulman ?

Intai, ar trebui sa-l iubeasca pe Profet (s.a.s.) foarte mult. Aceasta poate fi facuta direct, invatand despre viata sa. Este esential sa traiesti cu amintirea constanta a exemplului sau si sa incerci sa-l urmezi in viata ta. In al doilea rand, aminteste-ti ca ai o misiune in a face Pamantul sa renasca, de aceea cauta terenul favorabil prin intermediul caruia iti poti indeplini datoria si foloseste ceea ce sti pentru a servi acestei misiuni.

Ce trebuie sa faca un ne-musulman ?

Sa demonstreze ca poate sa puna deoparte prejudecatile pe care frica irationala si propaganda negativa a mass-media fata de tot ce provine din lumea islamica sau araba - le-au sedimentat folosind mecanisme rafinate de manipulare pe scara larga.

Prezentam in continuare, un scurt rezumat al versiunilor legate de frumusetea fizica si maretia lui, admitand, insa, ca este peste puterile noastre sa le cuprindem pe toate. Si, asa cum am promis cu alta ocazie, vom incepe cu descrierea pe care i-a facut-o Umm Ma'bad Al'Khuza'iia. Aceasta, desi l-a vazut o singura data in viata sa, atunci cand profetul Muhammed (s.a.s.) - in timpul calatoriei de migrare spre Medina - a trecut pe langa cortul ei, ea l-a descris sotului sau cu cele mai multe amanunte, astfel :

Zad Al-Ma'ad wrote:
El avea o stralucire inocenta, o constitutie puternica si maniere fine.

Nu avea abdomenul îngrosat, iar capul îi era acoperit de o coroana de par.
Avea ochi negri atragatori si sprancene îmbinate, frumos arcuite. Parul si-l purta lung si era lucios si negru, usor ondulat. Vocea avea un timbru poruncitor.

Avea capul mare, bine facut si gatul suplu. Expresia fetei era
ganditoare si contemplativa, senina si sublima, in acelasi timp.

De la departare, era un strain fascinat, dar, de indata ce te obisnuiai cu el,
aceasta fascinatie se transforma în atasament si respect. Expresia lui era
foarte placuta si distincta. Vorbea concis si fara cuvinte de prisos, precum aluneca un sir de matanii.

Statura nu-i era nici prea inalta, nici prea scunda, ci mijlocie si era stralucitor si proaspat. Întotdeauna era înconjurat de tovarasii lui. Oricand rostea ceva, ei il ascultau cu atentie marita si oricand dadea vreun ordin, ei se întreceau in a-l împlini. Era un adevarat stapan si comandant.
Afirmatiile lui erau marcate de adevar si sinceritate si lipsite de ipocrizie si minciuna.

Ali bin Abu Talib wrote:
Mesagerul lui Allah nu era nici exagerat de inalt, nici foarte scund. Printre prietenii lui, era de inaltime mijlocie. Parul lui nu era nici cret, nici ondulat, ci cumva între acestea. Nu era prea carliontat, dar nici drept. Era o combinatie între carlionti si drept.

Fata lui nu era nici buhaita, nici carnoasa, ci de forma rotunda. Avea ochi mari si negri, cu gene lungi. Madularele si incheieturile umerilor erau puternice. Avea o coama micuta de par care cobora dinspre piept pana la buric, dar restul corpului era aproape lipsit de par. Avea palme mari si oase puternice.

Cand mergea, isi ridica picioarele de la pamant de parca ar fi calcat intr-o balta maloasa. Cand se intorcea, o facea cu tot trupul.

Pecetea Profetiei o avea intre umeri. El este Pecetea Profetilor, cel mai generos si curajos dintre toti. Vorba lui era demna de toata increderea. Era foarte preocupat si atent in ceea ce priveste increderea oamenilor, precum si foarte grijuliu in a da fiecaruia dreptul lui in intregime.

Profetul era cel mai bland si mai maleabil tovaras. Vederea lui iti inspira pe neasteptate teama si veneratie, iar cel care ajungea sa il cunoasca nu avea cum sa nu-l respecte.

Cel care il descrie, spune: "N-am mai intalnit o astfel de persoana, nici inaintea lui, nici dupa el."

Muslim wrote:
Jabir bin Samura a relatat ca Mesagerul lui Allah avea o fata lata cu ochi mari, iar calcaiele ii erau uscative.

Bukhari wrote:
Abu At-Tufail a spus :
"Avea fata alba si era chipes. Nu era nici gras, nici slab, nici inalt, nici scund."

Anas bin Malik a zis :
"Avea brate puternice si culoarea pielii era rozalie. Nu era nici alb, nici tuciuriu, ci mai degraba palid. Pe cap si in barba avea mai mult de douazeci de fire de par alb."

Abu Juhaifa a zis :
"Am observat o tenta alba a pielii sale chiar sub buza inferioara."

Ala Baraa a mentionat :
"El era de inaltime mijlocie, cu umerii largi, iar parul ii ajungea pana la lobii urechilor. L-am vazut imbracat intr-un vesmant rosu si va asigur ca n-am vazut niciodata pe cineva mai frumos. La inceput, obisnuia sa-si lase parul liber, asa cum faceau oamenii Cartii, dar mai apoi a inceput sa-si faca o carare."

Miskat Al-Masabih wrote:
Jabir bin Samura spunea :
"L-am vazut intr-o noapte cu luna plina. M-am uitat la el. Era imbracat într-un vesmant rosu. L-am comparat cu luna si am desoperit ca, pentru mine, era mai aratos decat ea."

Abu Huraira spunea :
"N-am vazut pe nimeni sau nimic mai placut decat Mesagerul lui Allah. Era ca si cum fata ii era luminata de Soare. N-am vazut niciodata pe cineva care sa paseasca mai iute decat Mesagerul lui Allah. Era ca si cum Pamantul s-ar fi pliat ca sa scurteze distanta pentru el, fiindca noi ne dadeam sufletul pe drum, in vreme ce el se afla în largul lui."

Miskat Al-Masabih wrote:
Omar a spus :

"Cand era furios, fata i se inrosea atat de tare, incat ai fi crezut ca era o piele cu puncte rosii si seminte de rodie pe amandoi obrajii".

Tirmidhi wrote:
Jabir bin Samura a spus :

"Avea picioare fine, delicate si ele se potriveau cu restul trupului. Rasul sau era mai mult un zambet."

Khulasa As-Siiar wrote:
Ibn Al-Abbas a zis :

"Intre cei doi dinti din fata avea strungareata si atunci cand vorbea lumina trecea printre ei. Gatul era curat si argintiu, ca al unei papusi.
Pleoapele ochilor aveau gene lungi si barba ii era deasa.

Fruntea sa era larga si sprancenele erau ca o bucata de metal lipita de o sulita, dar nu erau incruntate. Avea nasul in vant, usor arcuit si cu nari inguste. Obrajii sai erau netezi, dar avea o coama micuta de par ce cobora de la gat pana spre buric. In afara de cateva fire de par pe brate si pe umeri, corpul sau era aproape lipsit de par. Pieptul lui era larg si plat.

Avea antebratele lungi si palme puternice. Picioarele erau drepte si zvelte, la fel erau si celelalte madulare. Scobiturile talpilor erau bine arcuite. Cand se departa, iute disparea din vedere, dar umbla linistit atunci cand nu se grabea. Felul in care umbla se asemana cu al unui om care se apleaca inainte si este tot timpul gata sa cada."

Bukhari wrote:
Abu Juhaita a spus :
"N-am atins niciodata o matase mai fina si mai placuta la atingere decat palma Profetului si nici n-am mirosit vreodata un parfum mai placut mirositor decat al lui."

[In alta versiune se spune :]

"N-am simtit niciodata vreun miros care sa fie mai placut decat al lui, nici cel de mosc, nici cel de ambra cenusie."

Muslim wrote:
Anas a zis :

"Transpiratia lui seamana cu perlele."

Umm Sulaim a confirmat :
"Sudoarea lui mirosea mai placut decat cel mai bun parfum."

Jabir a spus :
"Oricine urmeaza un drum pe care a calcat Mesagerul lui Allah va simti mirosul lui si poate fi sigur ca Mesagerul lui Allah a trecut deja pe acolo." Intre umeri purta Pecetea Profetiei, care era de marimea unui ou de porumbel si avea in partea stanga niste pete, precum alunitele.

In numele lui Allah Cel Milostiv, Cel Indurator !

Indiferent care este credinta dumneavoastra, indiferent de crezul ideologic sau politic, mentalitate sau pozitie sociala, TREBUIE SA-L CUNOASTETI PE ACEST OM !

Este o sarcina dificila sa relatam despre caracterul multilateral al lui Mohammed, profetul Islamului, acest lucru intr-adevar ar necesita volume intregi pentru a descrie generozitatea, sinceritatea, cumpatarea, fermitatea si tenacitatea scopurilor propuse, stabilitatea sa si calmul in fata adversitatii, modestia in caracter si umilinta indiferent de situatie, grija fata de animale, dragostea si cordialitatea fata de copii, curajul si stapanirea de sine, simtul intrasigentei si peste toate acestea nobila sa misiune de a salva umanitatea de la distrugere.

Idea Citatele extrase din marturiile istoricilor, ganditorilor si savantilor nemusulmani pot fi un argument pentru cei care inca nu-l inteleg si care inca ii aduc acuze rusinoase.

In faimoasa sa carte "Eroii" , Thomas Carlyle, istoric si eseist scotian, spune urmatoarele despre Muhammed :

Quote:
Muhammed nu este un mare impostor, ci un mare reformator. El nu este un pacient nevrotic suferind de epilepsie, dar este un om cu caracter puternic si intransigent. El nu e un tiran arivist, preocupat doar de scopurile sale egoiste, ci e un conducator folositor, luminat si iubit de cei din jurul lui. Nu e un mare oportunist, ci un profet cu scopuri clare, un barbat cu o vointa puternica nedeviind in fermitatea lui.

Quote:
Muhammed a fost un om al adevarului si al fidelitatii, corect in ceea ce facea, spunea sau gandea; intotdeauna intentionand ceva, un barbat mai degraba taciturn in vorbire, tacut cand nu avea nimic de spus, dar pertinent, intelept, sincer, cand vorbea, intotdeauna avand cunostinte in orice chestiune.

Quote:
Natiune de pastori saraci hoinarind neobservati prin desert de la crearea lumii, un erou profet le-a fost trimis cu un cuvant in care sa creada; aflat in anonimitate, devenind apoi vizibil lumii, un secol mai tarziu in arabia si la final in Granada; mai apoi la Delhi; stralucind prin valoarea, splendoare si lumina spiritului sau de geniu. Arabia a stralucit timp de multe secole deasupra unei mari parti a lumii.

George Bernard Shaw wrote:
Eu am afirmat intotdeauna ca religia lui Muhammed este de o inalta valoare, de o minunata vitalitate. Este singura religie doar care imi pare ca avand capacitatea de asimilare, de schimbare a fazelor existentei si care poate atrage pe oricine. Am profetit despre religia lui Muhammed ca va fi acceptata intr-o zi si in Europa.

Clerul medieval fie din cauza ignorantei, fie din bigotism au descris Islamul in culori sumbre, ei au intentionat de fapt ca omul Muhammed si Islamul sa fie urati. Pentru ei Muhammed era Anticristul.

Am studiat despre el si dupa parerea mea acest minunat om este departe de a fi un Anticrist, ar trebui supranumit salvatorul umanitatii. Eu cred ca daca un om asemenea lui si-ar asuma conducerea in lumea moderna, el ar rezolva cu succes toate problemele ei intr-o maniera care ar satisface marea nevoie de pace si fericire.

Dar in trecut, in secolul al XIX - lea, ganditori cinstiti precum Carlyle, Gibbon si Goethe au observat deja valoarea intrinseca a religiei lui Muhammed; chiar si in prezent multi dintre oameni s-au convertit la religia lui si pot sa spun ca islamizarea Europei a inceput deja.

Lamartine wrote:
Filosof, orator, apostol, legiuitor, razboinic, invingator, restaurator al dogmelor si al unui cult fara imagini, fondator a douazeci de imperii terestre si al unuia spiritual - acesta este Muhammed ! Utilizand toate standardele de care dispunem pentru a masura maretia putem foarte bine sa ne intrebam : "Exista un altul mai maret decat el ?"

Johnson wrote:
Conceptiile lui Muhammed sunt cu adevarat democrate, universalitatea idealului sau religios, bunatatea sa simpla - toate acestea sunt afiliate lumii moderne. (citat din "Religiile orientale")

Sir Philip Gibbs wrote:
Islamul (inseamna resemnare) este religia spre care chema Muhammed si care a adus mai multe beneficii civilizatiei si moralitatii decat orice alta religie care a insufletit sufletele oamenilor de la crearea acestei lumi.

Dupa multe secole si pana in prezent este o forta pentru milioane de oameni si fara inaltul sau cod moral, indubitabil ca intunecatul barbarism si numeroasele forme de idolatrie ar fi domnit omnipotent, indiferent unde Dumnezeu si nobletea credintei i-ar fi condus pe oameni. (citat din "Gloria lui Muhammed")

Major A.G. Leonard wrote:
Daca o persoana de pe acest pamant l-a gasit pe Dumnezeu, daca vreodata un om si-a dedicat viata sa lui Dumnezeu cu un mare si bun motiv - cu siguranta ca Profetul din Arabia (Muhammed) este acest om. Muhammed a fost nu doar maret, dar si cel mai corect om pe care l-a avut omenirea.

Sadhu T.L. Vasvani wrote:
Il salut pe Muhammed care este unul dintre cei mai mareti eroi din lume. Muhammed a fost o forta internationala, o impunatoare capacitate care s-a inaltat dintre oameni.

Mahatma Gandhi wrote:
Am vrut sa-l cunosc pe cel mai bun dintre cei care stapanesc astazi suflete a milioane de oameni...

Am fost mai mult decat convins ca nu sabia a fost cea care a impus Islamul in acele zile, ci stilul de viata. De o simplitate rigida, respectandu-si promisiunile, devotat intens prietenilor si companionilor sai, curajos si avand incredere absoluta in Dumnezeu si propria sa misiune.

Bertram Thomas wrote:
Invataturile sale provin dintr-o minte pura si slavita, plina de entuziasm religios. Din predicatorul exilat la Medina s-a ridicat un politician puternic. El s-a bucurat de acest statut in ultimii ani ai vietii sale si a folosit aceasta putere pentru bunastarea spirituala si materiala a musulmanilor.

Ca atare, intr-adevar munca sa a fost grandioasa, a murit cu datorii, cateva dintre bunurile sale fiind amanetate unui evreu in schimbul a trei masuri de faina. A trait intr-o mare modestie, facand multe lucruri cu propriile sale maini, aprinzand focul, spaland podeaua, mulgand caprele, peticindu-si hainele si reparandu-si incaltamintea.

D.S. Margoliouth wrote:
Bunatatea sa s-a manifestat si asupra creaturilor inferioare. El a interzis cresterea pasarilor cu scopul de a fi folosite drept tinta si admonesta pe cei care isi tratau rau camilele ..... Actele prostesti sau cruzimea care aveau legatura cu vechile superstitii au fost anulate. Niciodata nu era linistit deochiul prin provocarea sangerarii unei parti din turma. Niciodata nu a fost invocata ploaia legand torte aprinse de cozile boilor... Picioarele si cozile cailor nu erau taiate, nici nu erau considerate o rusine.

Gorham wrote:
Dormind intr-o zi sub un palmier, Muhammed s-a trezit brusc si l-a gasit pe un dusman numit Duthur stand deasupra lui cu sabia scoasa.

"O, Muhammed, cine este aici acum ca sa te salveze ?" - a tipat omul.
"Dumnezeu !" - a raspuns profetul. Duthur a incercat sa loveasca, s-a impiedicat si a scapat sabia. Muhammed a prins-o si a strigat in fata lui :
"O, Duthur, cine este acum aici sa te salveze ?"
"Nimeni !" - a raspuns Duthur.
"Atunci invata sa fii indurator !" - i-a spus Muhammed si i-a inapoiat sabia. Duthur i-a devenit unul dintre prietenii apropiati. (citat din "Morala marilor religii")

Pierre Crabites wrote:
Muhammed a fost probabil primul din lume care a promovat drepturile femeilor. Islamul a conferit sotiei musulmane dreptul la proprietate Si un statut juridic identic cu al sotului ei. Ea este libera sa-si administreze bunurile asa cum isi doreste, fara permisiune sau oprelisti din partea sotului sau.

Sarojini Naidu wrote:
A fost prima religie care a practicat si demonstrat democratia : pentru ca acolo in moschee cand se aude chemarea la rugaciune pentru adunarea credinciosilor, democratia Islamului este personificata de cinci ori pe zi, cand taranul sta alaturi de rege si spun impreuna :

"Numai Dumnezeu este Cel Atotputernic !".

Sunt uimita de fiecare data, ca la inceput, de aceasta unitate indivizibila a Islamului, care face din oricare om, instinctiv, un frate. (citat din "Idealurile Islamului", Madras, 1918)

Michael H. Hart wrote:
Alegera mea ca Muhammed sa fie in fruntea listei personalitatilor celor mai influente, poate sa surprinda pe unii si sa intrige pe altii, dar a fost singurul om din intreaga istorie a omenirii care a cunoscut succesul deplin atat pe plan religios cat si pe plan laic. (citat din "Cele 100 de personalitati care au influentat istoria." New York, 1978)

Edward Gibon wrote:
Credinta intr-un singur Dumnezeu si in Muhammed ca fiind trimisul Sau - este crezul cel mai simplu si invariabil al Islamului.

Imaginea lui Dumnezeu nu a fost intinata prin intruparea unui idol vizibil, onoarea Profetului nu a depasit niciodata masura virtutiilor omenesti; perceptele lui de viata au fost un exemplu urmat de discipolii sai, pe care i-a determinat sa traiasca in limitele ratiunii si religiei. (citat din "Istoria imperiilor", Londra, 1970)

El a spus intotdeauna despre el insusi:

"Sunt slujitor si Mesager al lui Dumnezeu !" - si asa s-a dovedit a fi prin toate faptele sale; nici mai mult nici mai putin decat o fiinta omeneasca, dar un om cu misiune nobila.

Diwan Chand Sharma wrote:
Muhammed a fost generozitatea insasi, iar influenta lui s-a simtit si nu a putut fi uitata de cei din preajma sa (citat din "Profeti ai Orientului", Calcutta, 1935)

Cu adevarat Profetul Mohammed(saws)a fost un minunat om si este bine ca lumea sa-l cunoasca cum a fost cu adevarat

Profetul Mohammad (salla llahu aleihi wa salam)un sot fidel

In general loialitatea(fidelitatea) este o virtute a islamului.Allah Preainaltul ne vorbeste in Quran in foarte multe versete despre loialitate.

Allah a cumparat de la dreptcredinciosi sufletele si bunurile lor,in schimbul Raiului si astfel ei lupta pe calea lui Allah omorand si fiind omorati.Aceasta este o fagaduinta cu adevarat pe care a luat-o asupra Lui in Tora si in Evanghelie si in Quran.Si cine este mai credincios legamantului Sau?Bucurati-va asadar pentru negotul pe care tocmai l-ati tocmit,caci aceasta este marea izbanda
Quran-Traducerea sesnurilor- 9:111)

Allah de asemeena a spus despre credinciosi:

Aceia care-si implinesc fagaduinta fata de Allah si nu incalca legamantul facut
(Quran-Traducerea sensurilor-13:20)

Allah Atotputernicul de asemenea a ordonat robilor Lui sa ia loialitatea ca si "aparare" ca si ornare a sufletelor lor…

Tineti-va legamantul fata de Allah dup ace l-ati facut si nu incalcati juramintele dup ace le-ati intarit…./
(Quran-Traducerea sensurilor-16:91)

Profetul Mohammad(salalahu alehi w salam) a dat un exemplu foarte frumos ptr noi in loialitate fiind loial si sotiilor exemplul hadijei in timpul vietii si dupa mnoartea ei.Cand hadija a murit profetul a tinut in inima sa toate amintirile care ii legau.
Aisa a spus: odata a venit o femeie batrana sa-l viziteze pe profet(salalahu alehi w salam).El a intrebat-o Cine esti? Iar ea a raspuns: Juthama al mazniyya.Chiar esti Hussanah?Ce mai faci?a spus profetul.Iar femeia i-a raspuns: Am lasat ceea ce au urmat parinti mei pentru tine.Cand a plecat Aisha l-a intrebat pe profet cine era femeia.Iar profetul (sallahu alehi w salam)a raspuns ca obisnuia sa o viziteze pe hadija.Apoi adaugat loialitatea este un semn al credintei.……

Aisha(radia Allahu anha) a mai spus: Niciodata nu am fost geloasa pe nici o sotie a profetului exceptie facand doar Hadija.Niciodata nu am vazut-o dar profetul nu a uitat-o.
Cateodata el sacrifica cate un miel in memoria ei si il dadea saracilor.Odata i-am spus : mi-I se pare ca nu exista in lumea asta alta femeie doar Hadija.Apoi profetl(salalalhu alehi w salam) a spus:" a fost asa si asa si mi-a daruit mie urmasi

Acest tratament ptr Hadija profetu(SALLLAHU ALEHI W SALAM) l –a aplicat atat in cat era in viata ea cat si dupa moartea ei ceea ce indica lioalitatea si caracterul frumos al mesagerului lui Allah .Cu toate ca era mai in varsta decat el iar Aisha era mult mai tanara,frumoasa si inteligenta profetul i-a fost loial HADIJEI(memoriei ei) toata viata.

Profetul Mohammad(salla llahu aleihi wa salam)ca si sot ferm

In timp ce profetul Mohammad le trata pe sotii cu respect ,era glumet,rabdator ,el a fost si sever,ferm cu ele..(decisiv) in situati in care trebuia sa fie asa.Allah spune in Sfantul Quran:

28. O Profetule,spune sotiilor tale: de voiti acesata viata si podoabele ei,atunci veniti caci va void a voua mijloace cele necesare,si va voi da voua dezlegare(prin divort) dupa cuviinta./29.Iar de Il voiti voi pe Allah precum si pe Trimisul Sau si Casa de Apoi atunci Alah a pregatit pentru cele binefacatoare dintre voi rasplata mare.
(Quran –traducerea sensurilor- al ahzab-28,29)

Versetele mentionate au fost revelate cand mamele credinciosilor l-au intrebat pe profet de niste podoabe scumpe .Atunci profetul s-a suparat pe ele si a jurat ca nu va veni la ele o luna de zile.Si le-a abandonat timp de o luna ca sa le invete minte.Dupa aceea Alah a revelat aceste versete .Spunandu-le ca daca vor aceste podoabe si iubesc viata asta mai mult ca si viata de apoi nu vor avea rasplata de la Allah.

Imam Ahmad relateaza de la Jabir ibn Abdullah care a spus: odata Abu Bakr i-a cerut permisunea profetului(sallahu alehi w salam) sa intre in casa lui..A gasit niste oameni stand in usa profetului iar acesta (salahu alehi w salam) nu le-a permis sa intre.Apoi Abu Bakr a cerut permisiune si profetul l-A LASAT .Apoi A venit Omar care deasemeena a intrat dupa ce a cerut voie.Apoi l-a gasit pe profet foarte tacut si sotiile lui statau in jurul sau.Abu Bakr a incercat sa spuna ceva ca sa-l faca pe profet sa zambeasca.A spus: O profetule Mi-ar place sa o vezi pe fata lui Khdija cand mi-a cerut support financiar si i-am rasucit gatul.Apoi Profetul a ras si i-a spus: Dupa cum vezi ele sunt in jurul meu cerandu-mi suport financiar,Abu Bakr a prins-o pe Aisha si a inceput sa o chinuie (intr-un mod nu dureros,doar pentru a atrage atentia)ca si Omar cu Hafsa,Apoi ei au spus: Voi ii cereti profetului ceva ce nu poseda.Apoi ele au spus: Pe Alah ca nu-I vom mai cere nicodata nimci din ceea ce el nu are.
(Companionii erau tatii fetelor))
Profetul le-a abandonat o luna.Apoi el a vorbit cu ele.Prima a fost Aisha.
i-a spus O Aisha mi-ar place sa-ti ofer ceva dar mai bine intai il intrebam pe tatal tau.Ea a intebat..despre ce este vorba?iar profetul (salahu aleihi w salam) a recitat versul 29 al ahzab.Apoi ea a spus: Sa-I intreb eu pe parinti mei in legatura cu tine?Cu siguranta am sa aleg viata de apoi pe Alah si pe mesagerul Sau.

Traducere din cartea ,,Man ans women around the mesenger,, (dar Al- manarah)

Profetul Mohammad(sallahu alehi w salam) ca si sot glumet

Foarte mult imagini aveam a profetului (salaahu alehi w salam) si toate au fost decisive in toate timpurile,chiar si cu sotiile lui.Era un sot comic cand era timpul pentru asta ,zambaret si obisnuia sa le imbratiseze.

Aisha(radi aAlahu anha) spune: Pe Allah ca l-am vazut pe profet stand in usa camerei mele si impiedicandu-ma cu hainele sale sa privesc afara abisinians cand se jucau.Mi-am pus capul intre urechea si umarul sau iar fata mea era lipita de orazul sau.Apoi el a spus:O Aisha cand te vei plictisii?I-am spus: Nu(sa stiu cat de draga ii sunt).El a repetat pana am fost eu satisfacuta
(bukhary)
Profetul obisnuia sa glumeasca cu sotiile lui sa le scoata din rutina conjugala.
Aisha(radi Alahu anha)a spus: Odata am calatorit cu Profetul(sallahu alehi w salam) cand eram tanara si nu eram grasa.Si am facut o competitie de alergare cu profetul(sallahu alehi w salame) Am alargat pana l-am intrecut si am castigat.Apoi dupa un timp m-am ingrasat si am uitat cele intamplate,am calatorit din nou cu el,si mi-a cerut sa facem din nou competitive..eu cum uitasem de prima i-am spus: Cum sa ma intrec cu tine,el a spus: hai sa ne intrecem oricum..si am facut-o..el a castigat ,a inceput sa rada si mi-a spus:Aceasta a fost opusul primului concurs.
(bukhary)

Profetul Mohammad i-a spus Aishei : Stiu cand devii suparata pe mine.Ea a spus: Ma intreb cum de sti asta?A spus profetul(salalahu alehi w salam) cand esti multumita tu spui: Nu pe Stapanul lui Mohammad,iar cand esti suparata tu spui: Nu pe Stapanul lui Ibrahim.
(bukhary)

Unul dntre marii invatati spun?: Tratamentul amabil cu sotia nu inseamna numai sa nu o ranesti.Mai mult inseamna sa induri nedreptatea din partea ei sa fi tolerant cand devine nervoasa, urmand exemplul profetului Mohmmad(sallalahu alehi w salam)

Back to top Go down
View user profile http://cunoastereaislamului.forumegypt.net

Profetul Mohamed
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Final Term Exam - Ghallous Mohamed School
» Muhammad ibn Maslamah
» Jumu'ah Nasiha-Sabr or Shukr – The Worry Stops Here
» Iraq's New Kurdistan Regional Government KRG cabinet sworn in 6.4.2012 KRG Press Releases
» Family Tree of Prophet Muhammad (PBUH).