CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE
CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE
CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE

Forumul Femeilor Musulmane - The Forum Of Muslim Women
 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Time
Latest topics
» Arabic Language - online
Hadisuri EmptyThu Jan 05, 2012 6:42 pm by Maryem***

» About Qur'an
Hadisuri EmptyThu Jan 05, 2012 6:33 pm by Maryem***

» Evlavia Profetului Nostru
Hadisuri EmptyTue May 24, 2011 8:56 pm by Maryem***

» Limba Araba
Hadisuri EmptyWed May 11, 2011 1:56 am by Maryem***

» Cum se pronunta literele in limba araba
Hadisuri EmptyWed May 11, 2011 1:51 am by Maryem***

» IMAGINI - AIlfabetul Limbii Arabe, Scriere si Pronuntie
Hadisuri EmptyWed May 11, 2011 1:43 am by Maryem***

» Islamul este...
Hadisuri EmptyTue May 10, 2011 6:09 am by Maryem***

» Who Wrote...
Hadisuri EmptyTue May 10, 2011 5:59 am by Maryem***

» Tafsir of Suratul Fatihah
Hadisuri EmptyTue May 10, 2011 5:57 am by Maryem***

Calendar
Facebook
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Visit
Quran

 

 Hadisuri

Go down 
AuthorMessage
Maryem***
Admin
Maryem***


Mesaje : 162
Data de inscriere : 2010-12-15
Varsta : 31
Localizare : Egypt

Hadisuri Empty
PostSubject: Hadisuri   Hadisuri EmptySat Dec 25, 2010 9:58 pm

CARITATEA SI FAPTELE BUNE 1. Abu Hurairah (Allah să fie multumit de el!) a relatat că profetul Muhammed (Pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Fiecare încheietură a omului trebuie să facă milostenie în fiecare zi în care răsare soarele. Să împaci doi oameni este caritate, să ajuti o persoană să urce pe animalul său sau să-l ajuti să-si urce lucrurile pe el este caritate, cuvântul bun este caritate, fiecare pas pe care îl faci în drum spre moschee este caritate, să îndepărtezi un obstacol de pe drum este caritate.” Relatat de Bukhari si Muslim. 2. Adiyi Ibn Hatem (Allah să fie multumit de el!) a relatat că profetul Muhammed (Pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Fii cu frică de Foc, chiar dacă o faci [oferind milostenie] o jumătate de curmală, iar cine nu o găseste nici pe aceea să facă milostenie spunând un cuvânt frumos!” Relatat de Bukhari si Muslim. 3. Abu Yer Jundeb (Allah să fie multumit de el!), fiul lui Jenadah, a relatat că profetul Muhammed (Pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Nu considerati a fi neînsemnată nici cea mai mică faptă dintre cele bune. Chiar si atunci când îl întâmpini pe fratele tău cu un chip primitor faci o faptă bună.” Relatat de Muslim. 4. Abu Musa Al-Asari (Allah să fie multumit de el!) a relatat că profetul Muhammed (Pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Fiecare musulman trebuie să facă fapte de caritate.” A fost întrebat: „Si dacă nu găseste din ce să dea caritate?” A spus: „Munceste cu mâinile sale în propriul folos si apoi face fapte de caritate oferind o parte din ceea ce a făcut.” A fost întrebat: „Si dacă nu poate să facă nici aceasta?” A răspuns: „Îl ajută pe cel care într-adevăr are nevoie de ajutor.” A fost întrebat: „Si dacă nu poate să facă nici aceasta?” A răspuns: „Îndeamnă la cele bune si folositoare.” A fost întrebat: „Si dacă nu poate să facă nici aceasta?” A răspuns: „Opreste de la cele rele, căci această faptă este considerată caritate.” Relatat de Bukhari si Muslim. 5. Jabir (Allah să fie multumit de el!) a relatat că profetul Muhammed (Pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Fiecare faptă bună e caritate.” Relatat de Bukhari si Muslim. 6. Jabir (Allah să fie multumit de el!) a relatat că profetul Muhammed (Pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Se consideră că musulmanul care plantează un pom fructifer face milostenie atunci când se mănâncă din fructele acestuia; de asemenea, el primeste răsplată si pentru fructele din acel copac care sunt furate sau se strică si pentru cele pe care le-au mâncat animalele sau păsările.” Relatat de Muslim. Iar în altă traditie profetică, Anas a relatat că Profetul (Pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Se consideră că musulmanul face milostenie atunci când plantează un pom fructifer sau cultivă o plantă si din ea mănâncă un om sau un animal.” 7. Abu Hurairah (Allah să fie multumit de el!) a relatat următoarele: „A venit un om la profetul Muhammed (Pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) si l-a întrebat: «Pentru ce fel de caritate primim cea mai mare răsplată?» El (Pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a răspuns: «Să oferi milostenie când esti sănătos, fiindu-ti teamă de sărăcie, sperând să te îmbogătesti, si să nu amâni să faci milostenie până în ultimele clipe din viată când vei spune: ‛Pentru cutărică atât si pentru cutărică atât’, pentru că averea ta a fost deja împărtită.»” Relatat de Bukhari si Muslim. 8. Abu Hurairah (Allah să fie mulŃumit de el!) a relatat că profetul Muhammed (Pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Nu este considerat sărac cel care cerseste o curmală sau două, o bucată de pâine sau două, ci acela care, în ciuda sărăciei, se abtine să ceară.” Relatat de Bukhari si Muslim. Iar în altă relatare se spune: „Nu este considerat sărac cel care umblă cersind pentru o gură de hrană sau două, sau pentru o curmală sau două, ci acela care nu găseste o bogătie care să îl înavutească si nu îsi arată sărăcia ca să primească milostenie si nu îndrăzneste să ceară.” 9. Abu Siraate (Allah să fie multumit de el!) a relatat: „Am împlinit rugăciunea de amiază în Medinah împreună cu profetul Muhammed (Pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!). Cum a terminat rugăciunea, s-a repezit către odăile sotiilor, trecând printre rândurile celor care făceau rugăciunea. Văzând că oamenii s-au mirat de graba lui, a iesit si le-a spus: «Mi-am amintit de o bucată de argint (sau aur) care trebuia dată ca pomană, asa că m-am dus să cer împărtirea acesteia.»” Relatat de Bukhari. Iar în altă relatare: „Uitasem acasă o bucată de argint (sau aur) din milostenii si nu am vrut să treacă noaptea fără să o împart.” 10. Abu Dharr Jundeb (Allah să fie multumit de el!), fiul lui Junadah, a spus: „L-am întrebat pe Profet (Pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) care milostenie este mai bună. A răspuns: «Credinta în Allah si lupta pe calea lui Allah.» Am întrebat: «Si care dezrobire este mai bună?» A răspuns: «Cel mai drag stăpânului si cel care are preŃul cel mai ridicat.» Am întrebat: «Si dacă n-am posibilitatea să fac aceasta?» Profetul (Pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a răspuns: «Ajuti pe altcineva în munca lui sau faci pentru o altă persoană ceva ce nu poate să facă de una singură.» Am întrebat: «Si dacă nu îmi stă în putere să fac acest lucru?» Profetul a răspuns: «Încetezi să le faci rău celorlalti, căci astfel faci o faptă de caritate pentru tine însuti.»” Relatat de Bukhari si Muslim.
Back to top Go down
https://cunoastereaislamului.forumegypt.net
 
Hadisuri
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Despre Hadisuri

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE :: ISLAM :: Hadisuri-
Jump to: