CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE
CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE
CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE

Forumul Femeilor Musulmane - The Forum Of Muslim Women
 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Time
Latest topics
» Arabic Language - online
Ziua judecatii EmptyThu Jan 05, 2012 6:42 pm by Maryem***

» About Qur'an
Ziua judecatii EmptyThu Jan 05, 2012 6:33 pm by Maryem***

» Evlavia Profetului Nostru
Ziua judecatii EmptyTue May 24, 2011 8:56 pm by Maryem***

» Limba Araba
Ziua judecatii EmptyWed May 11, 2011 1:56 am by Maryem***

» Cum se pronunta literele in limba araba
Ziua judecatii EmptyWed May 11, 2011 1:51 am by Maryem***

» IMAGINI - AIlfabetul Limbii Arabe, Scriere si Pronuntie
Ziua judecatii EmptyWed May 11, 2011 1:43 am by Maryem***

» Islamul este...
Ziua judecatii EmptyTue May 10, 2011 6:09 am by Maryem***

» Who Wrote...
Ziua judecatii EmptyTue May 10, 2011 5:59 am by Maryem***

» Tafsir of Suratul Fatihah
Ziua judecatii EmptyTue May 10, 2011 5:57 am by Maryem***

Calendar
Facebook
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Visit
Quran

 

 Ziua judecatii

Go down 
AuthorMessage
Maryem***
Admin
Maryem***


Mesaje : 162
Data de inscriere : 2010-12-15
Varsta : 31
Localizare : Egypt

Ziua judecatii Empty
PostSubject: Ziua judecatii   Ziua judecatii EmptySat Dec 25, 2010 7:02 pm

Ziua judecatii este o parte a credintei in islam,este unul dintre cei 6 stalpi ai credintei .

In Sfantul Quran Ziua Judecatii este descrisa in mai multe feluri,gasim peste 20 de nume diferite pentru aceasta Zi,Cea care acopera,Ceasul etc

Marii invatati se intreaba de ce sunt atatea nume diferite pentru Ziua judecatii. Al Qurtubi spune: Este din natura limbii arabe ca ceva ce are o importanta deosebita sa fie descrisa cu o multime de nume.Din acestea face parte ziua judecatii pentru semnificatia ei .

Ziua judectii este precedata de niste semne.Profetul Mohammad(pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) ne-a facut cunoscute semnele minore si majore care vor anunta "Sfarsitul"

Profetul a spus: O sa vina o vreme cand vor fi foarte putini oameni dreptcredinciosi,numele lui Allah nu va mai fi pomenit,Quranul v-a deveni gol,cu foi nescrise,atunci Ziua judecatii va incepe..si v-a incepe cu un sunet de trambita,intr-o zi de vineri.

Profetul Mohammd (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa)a spus: Cea mai buna zi in care soarele rasare este vineri,e ziua in care Adam a fost creat,e ziua in care a fost pus in Paradis si ziua in care a fost alungat din el.

In ziua aceea totul v-a inceta din viata,pe pamant sau in cer,pana cand Allah Preainaltul va reinvia totul.
Profetul Mohammad(pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa) a spus:Eu sunt liderul fiilor lui Adam, in ziua judecatii,voi fi primul care voi iesi din mormant.
Vor fi cu totii reinviati, goi si necircumcisi , si vor fi adusi pe un pamant plat de culoare argintie,fara urma de deal sau munte.
Aisha(Allah sa fie multumit de ea) l-a intrebat pe profet: O mesager a lui Allah vor fi femei si barbati laolalta goi si nu se vor uita unii la altii?Iar profetul Mohammad (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa)a raspuns: O Aisha situatia de atunci va fi prea seriosa ca oameni sa se uite la goliciunile lor.
Cei care au fost buni vor fi acoperiti cu vesmninte nobile,iar cei care au fost rai si nu au crezut vor avea cel mai rau vesmant.
Cu totii vot fi judecati in legatura cu mesajul care a venit la ei.

"Si am trimis vestirori si prevenitori pentru ca oameni sa nu mai aiba nici o scuza fata de Allah,dupa trimisi.Iar Allah este Puternic si Intelept."
(Quran-Traducerea sensurilor 4:165)

"O voi oameni ai Scripturii,Trimisul Nostru Mohammad a venit la voi ca sa va arate voua randuielile la o vreme dupa ceilalti trimisi,pentru ca voi sa nu ziceti:Nu a venit la noi nici un vestitor si nici un prevenitor.Acum v-a venit voua vestitor si prevenitor.Si Allah este cu putere peste toate".
(Quran –Traducerea seunsurilor 5:19)

Profetul Mohammd (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) a spus:Nici un picior de om nu se va misca pana nu va fi intrebat de 4 lucruri:
1.Despre cum si-a petrecut viata.
2.Despre cunoastere,stiinta.Si ce a facut eu ea.
3.Despre avere.Si cum a cheltuit-o.
4.Despre sanatate

Aceste intrebari la care trebuie sa reflectam indelung vor fi primele intrebari in timpul zile judecatii.

O sa gasim ca cei care nu cred vor avea chipuri pline de spaima si umilinta,de fapt spaima lor apare in momentul inceperii judecatii pentru ca vor fi inveliti in haine "rele"

Profetul Mohammad(pacea si binecuvantearea lui Alah fie asupra sa) a spus: In acea zi,soarele va fi adus foarte aproape de oameni pe o distanta de aproximativ o mila,oameni vor transpira in functie de greselile lor, ,unii vor fi scaldati in transpiratie,alti vor fi pana la glezne,unii pana la genunchi,in functie de pacatele lor

Cei care au adorat pe altcineva inafara de Allah vor cauta ajutor la ceea ce au venerat,de exemplu cei care l-au adorat pe satana,i vor cere ajutor in ziua judecatii,dar satana le va spune:Nu am avut nici o putere asupra voastra doar eu v-am chemat si voi mi-ati raspuns.

Acestia nu vor mai avea parte de judecata ,nu vor ajunge la podul"seratul mustakim" pentru ca vor fi luati de capete si aruncati in foc.

In ziua aceea chiar si partile corpului vor fi martori la ceea ce au savarsit.

"Intr-o zi vor fi adunati dusmani lui Allah catre Foc si vor fi ei manati/Astfel incat atunci cand vor ajunge la el,vor da marturie impotriva lor,urechile lor si ochii lor si pieile lor,pentru ceea ce au savarsit/Si vor graii ei catre pieile lor ce ati facut marturie impotriva noastra?Iar ele vor raspunde"Ne-a facut sa graim Allah Cel care face sa graiasca toate lucrurile.El v-a creat pe voi intaia oara si la el fi veti intorsi/Voi nu v-ati putut ascunde,ca sa nu dea marturie impotriva voastra urechile voastre,ochii vostri ,pieile voastre,insa voi v-ati inchipuit ca Allah nu stie multe din cele pe care voi le savarsiti"
(Quran –traducerea sensurilor 41:19-22)

Aceia care nu au crezut si nu au platit zakatul spatele lor va arde incontinuu pana la sfarsitul Zilei Judecatii,cei care au fost mandrii vor avea marimea cat samanta de grau,cei care au fost bogati si nu au fost multumitori Domnului lor,se vor afla intr-o stare de degradare ,cei care au trisat sau i-au furat pe altii vor avea un foc in stomac,cei care au fost bogati dar au ascuns acest lucru si au cerut ajutor de la oameni ca si cand ar fi saraci aceia vor fi in acea zi fara piele pe fata dupa cum a spus profetul Mohammad (pacea si biencuvantarea lui Allah fie asupra lui).

Dar cei care au fost piosi,vor fi eliberati de teama ,de teroarea acelei zile,pentru ca acea zi va fi o zi grea pentru cei care nu au crezut,in acea zi omul va fugi de mama lui de tatal lui de sotia si copii lui.
Unii vor fi la umbra tronului lui Allah ,profetul Mohammad (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) i-a descries ca fiind:
-unii tineri care au crescut cu frica de Allah
-aceia ale caror inimi au fost atasate de mosqhe
-aceia care il amintesc pe Allah in singuratate si ochii lor se umple de lacrimi
-aceia care au fost generosi fara sa-I vada oamenii
-aceia care au murit pe calea lui Allah ,martiri
-cei care si-au controlat mania
-cei care au eliberat sclavi
-cei care au chemat la rugaciune

Acestia vor avea un statut special de la Allah Preainaltul pentru ceea ce au savarsit.


In acea Zi oameni vor fi obositi, vor dorii sa incepa judecata,si vor merge la fiecare profet pentru a-I ruga sa intervina pentru ei.
Prima data vor merge la Adam(pacea fie cu el) iar el va spune:Eu nu am ascultat de Allah Preainaltul cand am mancat din acel fruct oprit mergeti la Noe(pacea fie cu el) poate el va va ajuta.Iar Noe(pacea fie cu el) le va raspunde eu m-am rugat Domnului meu sa-mi distruga poporul,mergeti la Avram (pacea fie cu el)poate el va va ajuta,Avram(pacea fie cu el) ii va trimite la isus(pacea fie cu el) si nici Isus nu va intervenii pentru ei,ci ii va trimite la Mohammad,iar Mohammad(pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) este singurul care va intervenii si va intervenii doar cu voia lui Allah.Profetul Mohammad nu poate face nimic numai Allah este cel care poate face,Profetul s-a rugat pentru unchiul lui Abu Taleb ca Allah sa-i usureze pedeapsa,Abu Taleb care intotdeauna l-a susutinut pe profet ,dar a murit in stadiul de necredinta.Abu Taleb va avea cea mai usoara pedeapsa din iad anume o piatra fierbinte,nu va fi nici un foc care sa-l invaluie.

Judecata oamenilor va fi bazata pe 5 principii:
-justitie absoluta
-nimeni nu va fi pedepsit pentru pacatele celulilalt
-oameni vor vedea ceea ce au facut,nimeni nu va putea spune ..nu am facut-o!
-Faptele bune vor fi inmultite la 10 iar cele rele doar o data
-martori vor fi adusi

Cei care au facut lucruri bune dar cu intentie rea vor fi aruncati in focul iadului.Profetul Mohammad(pacea si binecuvantarea lui Allah fie supra lui)a spus:Primii oameni care vor fi aruncati in iad vor fi:
-un invatat
-un martir
-un om bogat si generous

Fiecruia Allah i-a dat cate ceva,stiinta ,curaj,putere fizica,avere si -i va intreba.Ce ati facut cu cele pe care vi le-am daruit?Iar ei vor raspunde,le-am folosit pentru multumirea ta,de dragul tau.Dar Allah Preainaltul le va spune:Nu!!Voi ati facut-o pentru ca oameni sa va vada si sa va laude,si asa si au facut.
Atunci Allah va da ordin sa fie aruncati in focul iadului.

In tot acest timp greselile oamenilor vor fi expuse,numai ceea ce Allah va dorii sa fie ascuns va fi ascuns.Profetul Mohammad (pacea si binecuvanterea lui Allah fie asupra lui) a spus:Cel care ascunde o greseala a fratelui sau si protejeaza onoarea lui,Allah ii va apara si lui onoarea in ziua de Apoi.
Si cartile se vor da,carti cu tot ceea ce am facut,cu inregistrarea faptelor noastre.Cei dreptcredinciosi vor primii cartile lor in mainile lor drepte,cei care nu au crezut vor dorii sa nu primeasca cartile si isi vor ascunde mainile la spate,dar cartile tot vor venii in mainile lor stangi.

Ca sa ne amintim de aceasta zi profetul Mohammad(pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa) i-a instruit pe credinciosi sa foloseasca mana dreapta,de aceea mancam cu mana dreapta,salutam cu mana dreapta,dam si luam cu mana dreapta,incaltam intai piciorul drept,cand mergem la mosqee intram pe poarta mosqeei cu piciorul drept..etc.

Profetul Mohammad (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa)a spus:Un grup de oameni ma vor recunoaste si vor veni la mine,ei vor fi dintre urmasii mei si va fi trist sa aflu ce inovatii au adus in religie dupa moartea mea.

Din pacate avem un numar de mulsumani in zilele noastre care incearca sa apere aceste inovati ,spunand ca sunt"Bid'a hasana" adica inovatii bune,pe cand profetul Mohammad (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) a spus:Orice inovatie in religie este ratacire,
Intotdeauna cand aducem ceva nou in religie,o inovatie,un aspect al sunei profetului MOhmammad este distrus,aceasta e realitatea,pentru fiecare inovatie o suna este distrusa.

Cei care au fost rai,care au avut mai multe divinitati ,sau cei care nu au crezut ,vor fi luati si aruncati in focul iadului,iar celalalt grup vor fi dusi la pod "seratul mustakim"podul peste iad,acest grup va fi compus numai din musulmani,dreptcredinciosi,pacatosi si ipocriti.

In momentul acela oameni vor fi invaluiti de intuneric,cei care au fost dreptcredinciosi vor avea lumina de la Domnul Lor, ,iar aceasta lumina depinde de credinta fiecaruia..cu cat credinta este mai mare cu atat lumina este mai puternica.
Vor fi unii dintre oameni care vor trece acest pod cu viteza luminii(in sha Allah sa fim si noi printer aceia)unii se vor tara pe brate,altii pe genunchi..etc

La sfarsitul acestui pod vom gasi ori chin, ori o viata fericita.

De aceea trebuie sa reflectam la aceasta zi,sa fim dintre cei care ne vom ridica din morminte asteptand rasplata frumoasa de la Domnul nostru.Sa ne asiguram ca murim pomenindu-l pe Allah,cei care au murit facand un pacat se vor ridica in ziua de apoi mimand pacatul respectiv,de exemplu unul fura si in acest timp moare…se va trezi in ziua de apoi furand,altul compite adulter si moare,se va ridica din mormant mimand acest act..cata rusine..cand cu totii vor fi terifiati si vor incerca atunci pe moment sa ceara iertare,dar cainta nu va fi acceptata.Cei care in lumea aceasta nu au facut rugaciunea vor fi intepeniti de spate,vor dori sa faca plecaciune si nu vor putea,pentru ca nu au facut-o la timpul ei.
In sha Allah sa fim dintre cei care vom primii rasplata cea frumoasa de la Allah Peainaltul.

Back to top Go down
https://cunoastereaislamului.forumegypt.net
 
Ziua judecatii
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Ziua de nastere a Profetului saws

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE :: ISLAM :: Cei 6 stalpi ai Credintei in Islam-
Jump to: