CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE
CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE
CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE

Forumul Femeilor Musulmane - The Forum Of Muslim Women
 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Time
Latest topics
» Arabic Language - online
Cele 99 de nume a Lui Allah EmptyThu Jan 05, 2012 6:42 pm by Maryem***

» About Qur'an
Cele 99 de nume a Lui Allah EmptyThu Jan 05, 2012 6:33 pm by Maryem***

» Evlavia Profetului Nostru
Cele 99 de nume a Lui Allah EmptyTue May 24, 2011 8:56 pm by Maryem***

» Limba Araba
Cele 99 de nume a Lui Allah EmptyWed May 11, 2011 1:56 am by Maryem***

» Cum se pronunta literele in limba araba
Cele 99 de nume a Lui Allah EmptyWed May 11, 2011 1:51 am by Maryem***

» IMAGINI - AIlfabetul Limbii Arabe, Scriere si Pronuntie
Cele 99 de nume a Lui Allah EmptyWed May 11, 2011 1:43 am by Maryem***

» Islamul este...
Cele 99 de nume a Lui Allah EmptyTue May 10, 2011 6:09 am by Maryem***

» Who Wrote...
Cele 99 de nume a Lui Allah EmptyTue May 10, 2011 5:59 am by Maryem***

» Tafsir of Suratul Fatihah
Cele 99 de nume a Lui Allah EmptyTue May 10, 2011 5:57 am by Maryem***

Calendar
Facebook
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Visit
Quran

 

 Cele 99 de nume a Lui Allah

Go down 
AuthorMessage
Maryem***
Admin
Maryem***


Mesaje : 162
Data de inscriere : 2010-12-15
Varsta : 31
Localizare : Egypt

Cele 99 de nume a Lui Allah Empty
PostSubject: Cele 99 de nume a Lui Allah   Cele 99 de nume a Lui Allah EmptyWed Dec 15, 2010 11:23 pm

Lista celor 99 de nume:

In cele ce urmează va fi prezentată lista celor 99 de nume ale Lui Dumnezeu, conform islamului.
Aceasta este o versiune care cuprinde aceste atribute ale Domnului.

„Ale Lui Allah sunt numele cele mai frumoase!
Chematzi-L cu ele shi depărtatzi-vă de aceia care schimonosesc numele Lui.
Ei vor fi răsplătitzi după ceea ce fac! (Qur’an 7:180)


Ar-Rahman
(الرحمن) Milosul – „Domnul vostru este Domn Unic. Nu există altă divinitate în afară de El. El este Milostiv, Îndurător”. (Qur’an 2:163)

Ar-Rahim
(الرحيم) Milostivul / Îndurătorul (vezi Qur’an 2:163)

Al-Malik
(الملك) Stăpânul Tronului / Regele – „Preaînalt este Allah, Stăpânul adevărat! Nu există alta divinitate în afară de El, Stăpânul Tronului sublim!” (Qur’an 23:116)

Al-Quddus
(القدوس) Preasfântul / Cel Sfânt – „Cele din ceruri shi de pe Pământ Îl preamăresc pe Allah – Stăpânul, Cel Sfânt, Atotputernicul shi Înteleptul. ” (Qur’an 62:1)

As-Salaam
(السلام) Tămăduitorul / Făcătorul de pace – „El este Allah, afară de care nu este alt Dumnezeu: Stăpânitorul, Cel Sfânt, Făcătorul de pace, Apărătorul Credintzei, Veghetorul, Cel Tare, Atotputernicul, Cel Preaînalt. Mărire Lui Allah, El este mai presus de ceea ce Îi asociatzi” (Qur’an 59:23)

Al-Mu'min
(المؤمن) De Credintză Dătătorul / Apărătorul Credintzei (Qur’an 59:23)

Al-Muhaymin
(المهيمن) Veghetorul (Qur’an 59:23)

Al-Aziz
(العزيز) Puternicul / Cel Tare (Qur’an 59:23)

Al-Jabbar
(الجبار) Temutul / Atotputernicul (Qur’an 59:23)

Al-Mutakabbir
(المتكبر) Preamăritul / Cel Preaînalt (Qur’an 59:23)

Al-Khaliq
(الخالق) Creatorul”El este Allah: Făcătorul, Creatorul, Dătătorul de chipuri. Ale lui sunt numele cele mai frumoase (Qur’an 59:24)

Al-Bari'
(البارئ) Plămăduitorul / Făcătorul (Qur’an 59:24)

Al-Musawwir
(المصور) Plăsmuitorul /Dătătorul de Chipuri (Qur’an59:24)

Al-Ghaffar
(الغفار) Iertătorul „Vesteshte, robilor Mei că Eu sunt Iertătorul, Îndurătorul– Al –Gahfur, Ar –Rahim”. (Qur’an 15:49)

Al-Qahhar
(القهار) Biruitorul / Stăpânul Atotputernic „Spune: Eu sunt numai un prevenitor!Nu există nici o divinitate Afară de Allah Cel Unic, Stăpânul Atotputernic – Al-Wahid, Al-Qahhar”. (Qur’an 38:65)

Al-Wahhab
(الوهاب) Dăruitorul / Cel Darnic – „Doamne! Nu ne duce în rătăcire inimile noastre, după ce tu ne-ai călăuzit shi dă-ne nouă îndurarea Ta, căci Tu eshti Cel Darnic – Al-Wahhab”. (Qur’an3:Cool

Ar-Razzaq
(الرزاق) Înzestrătorul / Întretzinătorul „Ci Allah este Întretzinătorul – Ar-Razzaq, Stăpânul Puterii, Cel Statornic.” (Qur’an 51:58)

Al-Fattah
(الفتاح) Deschizătorul / Dătătorul de Victorie / Marele Judecător „Spune:Domnul nostru ne va aduna pe noi, apoi va hotărî între noi cu dreptate, căci El este Marele Judecător, Atoateshtiutorul – Al-Fattah, Al-Alim (Qur’an 34:26)

Al-`Alim
(العليم) SHtiutorul / Atoateshtiutorul (Qur’an 34:26)

Al-Qabid
(القابض) Cel ce Întăreshte / Cel care Retzine „Cine e acela care Îi dă Lui Dumnezeu un bun înprumut? El I-l va înmultzi – În Viatza de Apoide mai multe ori, căci Dumnezeu – Allah micshorează sau măreshte– darul Său shi voi la El vă vetzi întoarce. (Qur’an 2:245)

Al-Basit
(الباسط) Dătătorul / Cel ce permite progresul / Cel ce Dăruieshte ocrotire pentru ca să permită – Oamenilor, Naturii; să se dezvolte „SHi nu tzine mâna înlăntzuită în jurul gâtului tău, dar nici nu o întinde de tot, – pentru ca să nu rămâi ocărât shi întristat!” (Qur’an17:29)

Al-Khafid
(الخافض) Coborâtorul / Cel ce doboară / Cel ce umileshte pe necredincioshi „Aceia care se împotrivesc lui Dumnezeu – Allah shi Trimisului Său vor fi doborâtzi ca shi cei de dinainte de ei. Noi am pogorât semen limpezi, iar necredincioshi vor avea parte de o osândă umilitoare, …” (Qur’an 58:5)

Ar-Rafi‘
(الرافع) Înăltzătorul / Cel ce Înnobilează, Cel care Glorifică „El este acela care v-a făcut pe voi urmashi pe pământ, care v-a ridicat pe unii dintre voi deasupra altora, în trepte, pentru a vă cerca întru ceea ce v-a dat. Cu adevărat Domnul Tău este repede la pedeapsă, Însă El este Iertător, Îndurător – Al-Ghafur, Al Rahim. ” (Qur’an 6:165)

Al-Mu‘izz
(المعز) Îndemnătorul / Cel ce cinsteshte „Spune: O, Doamne, Stăpân peste toate! Tu dai stăpânire aceluia care voieshti Tu shi îl umileshti pe cel care voieshti Tu. În mâna Ta se află Binele shi Tu eshti Cel care are putere peste toate. (Qur’an3:26)

Al-Mudhill
(المذل) Umilitorul / Cel ce umileste (Qur’an 3:26)

As-Sami‘
(السميع) Auzitorul / Atoateauzitorul (Qur’an17:30)

Al-Basir
(البصير) Văzătorul / Atoatevăzător „Într-adevăr Domnul tău dă cele de trebuintză cu prisosintză cui voieshte El sau le dă cu măsură. El este Atoateshtiutor, Atoatevăzător (Qur’an17:30)

Al-Hakam
(الحكم) Judecata / Judecătorul (Qur’an 22:69; 28:88)

Al-`Adl
(العدل) Dreptatea / Cel Drept (Qur’an 6:115)

Al-Latif
(اللطيف) Subtilul / Cel Subtil „Nimeni nu-l poate stăpâni, însă stăpânirea sa este asupra tuturor: Cel ce este mai presus de orice întelegere umană, însă a cărei Întelegere este asupra tuturor lucrurilor.” (Qur’an 6:102.. :104)

Al-Khabir
(الخبير) Cunoscătorul / Atoateshtiutor „Într-adevăr Domnul tău dă cele de trebuintză cu prisosintză cui voieshte El sau le dă cu măsură. El este Atoateshtiutor, Atoatevăzător – Al- Khabir, Al Basir (Qur’an 17:30)

Al-Halim
(الحليم) Blandul / Cel ce Îngăduie / Îngăduitorul „Dumnezeu este cel ce sustzine cerurile shi pământul, shi pe toate fiintzele, mărturisitzi că Dumnezeu este glorios; voi însă nu întzelegetzi cum aceshtia mărturisesc Gloria Lui. Cu adevărat El este Îngăduitor, Mult Iertător ! (Qur’an 17:44)

Al-'Azim
(العظيم) Măretzul / Cel Suprem / Cel Magnific „Dumnezeu! Nu există alt dumnezeu în afară de El, Viul, Veshnicul, nici picoteala nici somnul nu-L ating vreodata, ale Lui sunt cele din Ceruri shi de pe Pământ, cine ar putea mijloci la El fără îngăduintza Sa? El cunoashte cele de dinaintea lor shi cele de după ei, shi pe cele din împrejurul lor. Dar ei nu cunosc decât ceea ce El voieshte. Tronul Său este mai întins decât cerurile shi pământul a căror păzire nu-I este Lui povară, căci El este Înaltul, Supremul – Marele” (Qur’an 2:255)

Al-Ghafur
(الغفور) Preaiertătorul / A toate iertătorul (Qur’an 39:53)

Ash-Shakur
(الشكور) Preamultzumitorul / Cel ce apreciază (Qur’an 35:29-30)

Al-Aliyy
(العلي) Înaltul (Qur’an 2:255)

Al-Kabir
(الكبير) Marele / Cel ce cunoashte totul „O tu cel ce eshti credincios! Ai teamă de Dumnezeu, fie ca fiecare suflet să cunoască ce a făcut shi ce va lăsa pentru ziua de mâine. Temetzi-vă de Dumnezeu, El este Cel ce cunoashte tot ceea ce voi facetzi. Nu fitzi ca cei ce uită de Dumnezeu, căci El va uita de sufletele voastre, asha cum a făcut shi cu cei de dinaintea voastră. ” (Qur’an 49:13; 59:18-19)

Al-Hafiz
(الحفيظ) Păzitorul / Atoatepăzitorul (Qur’an 34:21)

Al-Muqit
(المقيت) Hrănitorul / Întretzinătorul (Qur’an 29:60; 27:64; 4:85)

Al-Hasib
(الحسيب) Cumpătatul / Cel suficient „Aceia care transmit mesajele lui Allah shi se tem de El shi nu se tem de nimeni afară de Allah – să shtie că Allah este de ajuns pentru a tzine socoteala – la toate. (Qur’an33:39)

Al-Jalil
(الجليل) Dhu al-jalal Maiestosul / Cel Plin de Slavă „Binecuvântat fie numele Domnului tău Cel Plin de Slavă shi de Cinste – Dhu al-jalal wa-l-'ikram! (Qur’an55:78)

Al-Karim
(الكريم) Generosul / Cel Generos „O, omule! Ce te-a înshelat pe tine în privintza Domnului tău Cel Generos – Al-Karim, Care te-a creat, te-a întregit shi tzi-a dat statură dreaptă shi te-a plăsmuit pe tine în chipul în care a voit?” (Qur’an 82:6-Cool

Ar-Raqib
(الرقيب) Veghetorul / Cel Veghetor „Eu nu le-am spus decât ceea ce mi-ai poruncit: "Adoratzi-L pe Allah, Domnul meu shi Domnul vostru!" shi am fost martor asupra lor atâta vreme cât m-am aflat printre ei. shi după ce m-ai luat la Tine, ai fost doar Tu Veghetor peste ei, căci Tu eshti Martor tuturor lucrurilor!."” (Qur’an5:117)

Al-Mujib
(المجيب) Răspunzătorul / Cel ce răspunde „SHi Domnul vostru zice: "Chematzi-Mă shi Eu vă voi răspunde! Aceia care din prea multă trufie refuză să Mă adore vor intra în Gheenă umilitzi."” Qur’an (40:60)

Al-Wasi‘
(الواسع) Cuprinzătorul / Cel cu Har Nemărginit „Ale lui Allah sunt Răsăritul shi Apusul shi ori încotro vă vetzi întoarce, acolo este Fatza lui Allah, căci Allah este Cel cu Har Nemărginit, Atoateshtiutor.” (Qur’an2:115)

Al- Hakim
(الحكيم) Întzeleptul „Aceia, însă, care cred shi săvârshesc fapte bune vor avea parte de grădinile fericirii,
SHi veshnic vor rămâne în ele. Făgăduintza lui Allah este adevărată, iar El este Puternic, Întzelept – Al-’Aziz, Al-Hakim. ” (Qur’an 31:8-9)

Al-Waddud
(الودود) Iubitorul / Cel Plin de Dragoste „ El este Cel Iertător, Cel Plin de Dragoste – Al-Ghafur, Al- Wadud. ” (Qur’an 85:14)

Al-Majid
(المجيد) Gloriosul / Cel Glorios (Qur’an 85:15)

Al-Ba'ith
(الباعث) Învietorul / Cel ce Învie „O, voi oameni! Dacă suntetzi în îndoială cu privire la Înviere, Noi doară v-am creat din tzărână”… (Qur’an 22:5)

Ash-Shahid
(الشهيد) Mărturisitul / Martorul „Allah va hotărî în Ziua Învierii în legătură cu aceia care au Crezut, cu aceia care au îmbrătzishat iudaismul, cu sabeenii, cucreshtinii, cu magii shi cu aceia care i-au făcut asociatzi. Allah va hotărî între ei în Ziua Judecătzii. Allah este la toate Martor. ” (Qur’an 22:17)

Al-Haqq
(الحق) Adevărul „SHi mai presus – de toate este Allah - Regele, Adevărul Al-Malik, al-Haqq! Nu te grăbi cu – recitarea Coranului mai înainte de a tzi se încheia revelarea lui! shi spune: „Doamne, sporeshte-mi mie shtiintza!” (Qur’an 20:114 24:25 38:84)

Al-Wakil
(الوكيل) Apărătorul / Ocrotitorul „Ale lui Allah sunt cele din ceruri shi de pre pământ shi Allah este
de ajuns ca Ocrotitor – Wakil. ” (Qur’an 4:171)

Al-Qawuyy
(القوى) Vigurosul / Cel Tare „Noi i-am trimis pe trimishii Noshtri cu semnele cele limpezi, am făcut să pogoare cu ei Scriptura shi Balantza, pentru ca oamenii să fie cu dreptate, shi am făcut să pogoare fierul, în care se află putere mare shi foloase pentru oameni shi pentru ca Allah să shtie cine Îl ajută pe El shi pe trimishii Săi fără ca ei să fie văzutzi! Allah este Tare – shi Puternic – Qawaie, 'Aziz. (Qur’an 57:25)

Al-Matin
(المتين) Tarele / Cel Statornic „Ci Allah este Întretzinătorul – Ar-Razzaq, Stăpânul puterii, Cel Statornic – Al-Matin. ” (Qur’an 51:58)

Al-Wali
(الولى) Oblăduitorul / Ocrotitorul „Ocrotitorul meu este Allah Cel care a pogorât Cartea shi El
ia asupra Sa – ocrotirea celor evlavioshi. ” (Qur’an 7:196)

Al-Hamid
(الحميد) Lăudatul / Cel Vrednic de Laudă „Dar ei au zis:„Te miri tu de hotărârea lui Allah?Îndurarea shi
binecuvântarea lui Allah asupra voastră, o, locuitori ai acestei case!El este cu adevărat Cel Vrednic de Laudă shi Cel Vrednic de Glorie – Hamid, Majid!”

Al-Muhsi
(المحصى) Socotitorul / Cel ce socoteshte „Totzi cei care se află în ceruri shi pre pământ vor veni la Cel Milostiv ca robi, El i-a socotit shi i-a numărat pe ei bine. shi fiecare dintre ei va veni la El în Ziua Învierii singur. ” (Qur’an19:93-95)

Al-Mubdi'
(المبدئ) Începătorul / Creatorul „Nu este El Cel care a început înfăptuirea – omului shi apoi îl va face din nou? Oare Cine este Cel care vă dă din cer shi de pe pământ cele de trebuintză traiului? Oare există altă divinitate alături de Allah? Spune: „Aducetzi dovada voastră dacă voi suntetzi cei care grăiesc adevărul!” (Qur’an27:64)

Al-Mu‘id
(المعيد) Înapoi-aducătorul / Cel ce Readuce „Spune:"Allah creează făptura shi apoi o readuce! Cum de putetzi voi să statzi Departe ?" (Qur’an 19:34)

Al-Muhyi
(المحيى) De viatză Dătătorul / Dătătorul de viatză „Spune: „O, oameni! Eu sunt pentru voi totzi trimisul lui Allah, căruia îi apartzine împărătzia cerurilor shi a pământului. Nu există altă divinitate în afară de El! El dă viatză shi El dă moarte. Deci credetzi în Allah shi în trimisul Său, profetul cel neînvătzat, care crede în Allah shi în cuvintele Sale! shi urmatzi-l! Poate că vetzi fi călăuzitzi!” (Qur’an 7:158)

Al-Mumit
(المميت) De moarte Dătătorul / Dătătorul de moarte (Qur’an 7:158)

Al-Hayy
(الحي) Viul / Cel Veshnic Viu „El este Cel Veshnic Viu – Al-Hayy. Nu există altă divinitate afară de El, deci chematzi-L pe El cu credintză curată numai în El! Mărire lui Allah, Stăpânul lumilor. ” (Qur’an 40:65)

Al-Qayyum
(القيوم) Fiintzătorul / Atotputernic „Fetzele se vor pleca umilite în fatza Celui Veshnic Viu – shi Atotputernic – Al-Hayy, Al-Qayyum shi nefericit va fi acela care va purta o nedreptate. ” (Qur’an 20:111)

Al-Wajid
(الواجد) Aflătorul / Cel ce -află / - găseshte „Oare sunt siguri aceia care au pus la cale fapte rele că Allah nu va face pământul să-i înghită sau că nu va veni asupra lor osânda de acolo de unde ei nu se ashteaptă?Sau să-i facă să piară în timpul umbletului lor, fără ca ei să-l poată face neputincios?” (Qur’an16:45-46)

Al-Magid
( (الماجد) Prealăudatul (Qur’an11:72-73)

Al-Ahad
(الاحد) Unul (Qur’an 38:65; 4:171)

As-Samad
(الصمد) Absolutul (Qur’an 112:1-4)

Al-Qadir
(القادر) Puternicul (Qur’an 36:80-83)

Al-Muqtadir
(المقتدر) Preaputernicul (Qur’an18:45-46)

Al-Muqaddim
(المقدم) Înainte-rânduitorul (Qur’an 12:89-92)

Al-Mu'akhkhir
(المؤخر) Apoi-rânduitorul (Qur’an 71:1-4)

Al-Awwal
(الأول) Întâiul (Qur’an57:3)

Al-Akhir
(الأخر) Ultimul (Qur’an28:88)

Az-Zahir
(الظاهر) Văzutul (Qur’an 3:190-191)

Al-Batin
(الباطن) Nevăzutul (Qur’an 6:102-104)


Al-Wali
(الوالي) Cârmuitorul (Qur’an 13:11)

Al-Muta'ali
(المتعالي) Supremul / Preaînaltul (Qur’an 13:8-10)

Al-Barr
(البر) Preacuratul (Qur’an 52:25-28)

Al-Tawwab
(التواب) De căintză primitorul (Qur’an 2:160 9-104)

Al-Muntaqim
(المنتقم) Răzbunătorul (Qur’an 14:42-47)

Al-‘Afuww
(العفو) Îngăduitorul (Qur’an 42:30-31; 4:147-149)

Ar-Ra'uf
(الرؤوف) Preabunul (Qur’an 3:30; 22:65; 57:9)

Malik-al-Mulk (مالك الملك)Stăpânul stăpânirii (Qur’an 3:26)

Dhu-al-Jalali wa-al-Ikram
(ذو الجلال و الإكرام) Cel cu maiestate, onoare shi cinstire (Qur’an 55:78)

Al-Muqsit
(المقسط) Împărtzitorul (Qur’an 21:47)

Al-Jami‘
(Gami’) (الجامع) Adunătorul (Qur’an 11:103)

Al-Ghani
(الغنى) Bogatul (Qur’an 10:68; 35:15-17)

Al-Mughni
(المغنى) Îmbogătzitul (Qur’an 24:32)

Al-Mani'
(المانع) Prevenitorul / Proteguitorul (Qur’an 5:24-26)

Ad-Darr
(الضار) Păgubitorul (Qur’an 2:155-157; 2:214)

An-Nafi‘
(النافع) Folositorul

An-Nur
(النور) Lumina

Al-Hadi
(الهادي) Tihnitul

Al-Badi
(البديع) Înnoitorul

Al-Baqi
(الباقي) Durătorul

Al-Warith
(الوارث) Moshtenitorul

Ar-Rashid
(الرشيد) Călăuzitorul

As-Sabur
(الصبور) Răbdătorul

Allah
(الله) Dumnezeu
Back to top Go down
https://cunoastereaislamului.forumegypt.net
Maryem***
Admin
Maryem***


Mesaje : 162
Data de inscriere : 2010-12-15
Varsta : 31
Localizare : Egypt

Cele 99 de nume a Lui Allah Empty
PostSubject: Re: Cele 99 de nume a Lui Allah   Cele 99 de nume a Lui Allah EmptyWed Dec 15, 2010 11:25 pm

Exista mai mult de 99 de nume si atribute ale lui Allah Subhanu Wa Ta'ala. Marii ulama (invatati) sustin faptul ca Allah Subhanu Wa Ta'ala are un numar infinit de nume si atribute, exista si ahadeeth (relatari autentice) care sustin acest lucru. Postez in continuare o compilatie a mai multor articole (preluata de pe www.turntoislam.com), pentru a clarifica acest aspect
***********

Explicatii pe marginea numelor perfecte ale lui Allah Subhanu Wa Ta’ala si atributele lui Allah Subhanu Wa Ta’ala

In limba araba, sintagma Asma’ Allah al-Ḥusna reprezinta numele si
atributele Lui Allah Subhanu Wa Ta’ala. Acestea au fost revelate in
Qur'an Kareem si in Sunnah autentica.

“El este Allah: Facatorul [Al-Khaliq], Creatorul [Al-Bari'], Datatorul
de chipuri [Al-Musawwir]. Ale Lui sunt numele cele mai frumoase. Pe El
Il lauda cele din ceruri si cele de pre pamint. El este Cel Puternic
[si] Intelept [Al-'Aziz, Al-Hakim].” (Qu’ran, traducerea sensurilor,
Soorah Al-Hasr, aya 24 - 59:24)

“Ale Lui Allah sunt numele cele mai frumoase! Chemati-L cu ele . . .”
(Qu’ran, traducerea sensurilor, Sooarh Al-‘Ar’af, aya 180 - 7:180)

Profetul Muhammad (SallaAllahu alayhy wasallam) a spus: "Allah are 99
de nume. Cel care va face 'ahsaha' [le va enumera, va crede in ele, va
reflecta asupra intelesurilor acestora, il va venera pe Allah Subhanu
Wa Ta’ala utilizindu-le si va suplica folosind aceste nume etc.] va
intra in Paradis”.

Din memorarea numelor lui Allah Subhanu Wa Ta’ala deriva multiple
beneficii. Trebuie sa stim inca de la inceput faptul ca este dificil sa
traducem 100% acurat intelesul din limba araba al acestor nume, de
aceea trebuie sa le invatam in limba araba si sa citim explicatiile in
limba in care au fost traduse pentru a sti, in mare, ceea ce semnifica
acestea.

De asemenea, trebuie sa specificam faptul ca exista mai multe versiuni
ale celor 99 de nume ale lui Allah Subhanu Wa Ta’ala. Exista in
principal cinci liste ale acestor nume, facute de Ulama, iar intre ele
exista o serie de diferente: de exemplu, una dintre liste include
numele Al-Mu’tiy si nu contine numele Al-Ahad. Alta lista are numele
Al-Razzaaq insa in ea este cuprins numele Al-Maajid. Numele lui Allah
(subhanahu wa ta`ala) nu sint limitate la 99, aceasta este o
prejudecata des intilnita.

Unul dintre cele mai cunoscute ahadeeth despre numele lui Allah Subhanu
Wa Ta’ala este urmatorul: Abu Huraira a relatat ca Trimisul lui Allah,
SallaAllahu alayhy wasallam, a spus: "Allah are 99 de nume. Cel care va
face 'ahsaha' [le va enumera, va crede in ele, va reflecta asupra
intelesurilor acestora, il va venera pe Allah Subhanu Wa Ta’ala
utilizindu-le si va suplica folosind aceste nume etc.] va intra in
Paradis”.

Acest hadeeth continua cu o lista cuprinzind 99 de nume si atribute ale
lui Allah Subhanu Wa Ta’ala. Hadeeth-ul a fost inregistrat de
at-Tirmidhi, precum si de altii. Ibn Majah a luat in consideratie un
ahadeeth asemanator cu acesta.

Insa acest hadeeth este considerat de multi invatati ca fiind un
hadeeth slab. Majoritatea sint de parere ca mentionarea expresa a celor
99 de nume este fapt o adaugire ulterioara, facuta de unul dintre
naratorii hadeeth-ului, iar mai tirziu alti naratori au inclus-o ca
fiind parte componenta a hadeeth-ului.

Printre invatatii care au clasificat aceste hadeeth drept da’ef se
numara: al-Albanee, at-Tirmidhi, al-Baihaqi, ibn Hazm, al-Dawudi, ibn
Taymiya, ibn Katheer, ibn Hajr, al-Juwaini, ibn Baz, ibn Uthaimin si
Abdul Qadir al-Arnaut.

Hadeeth-ul mai sus mentionat este problematic si in sensul ca el
contine o serie de nume si atribute despre care nu avem dovezi ca i-ar
apartine lui Allah, pentru ca noi trebuie sa luam in consideratie doar
ceea ce ni se spune in Qu’ran si in Sunnah. De exemplu, printre numele
de pe acea lista era inclus si Al-Rasheed, si nu exista nici un verset
din Qu’ran si nici un hadeeth care sa contina acest nume. Alte nume des
intilnite despre care nu se stie daca Ii apartin lui Allah Subhanu Wa
Ta’ala sint are al-Baqi, al-Sitaar si al-Naasir.
Al-Mahfuz i-a citat pe Abu Ayyub si pe Hisham spunind, in legatura cu
acest hadeeth, ca in forma sa originala nu cuprindea acea lista de nume
si atribute.

Ibn Katheer a spus: Lista cu nume din acest hadeeth este Mujarrad
(adica a fost adaugata mai tirziu la textul original al hadeeth-ului de
un narator).
Ibn Taimiyyah a mai adaugat : Intr-adevar, cele 99 de nume nu au fost
specificate in nici un hadeeth autentic de la Profetul Muhammad
(sallallaahu 'alaihi wa sallam).

Totusi trebuie tinut cont de faptul ca exista un hadeeth autentic, care
nu cuprinde nici o lista a numelor lui Allah Subhanu Wa Ta’ala: Abu
Huraira a relatat ca Trimisul lui Allah, Salla Allahu alayhy wasallam,
a spus: "Allah are 99 de nume, o suta minus unul. Oricine va face
ahsaha (acestora) va intra in Paradis. (Hadeeth colectat de al-Bukhari
si Muslim)

Trebuie subliniat faptul ca hdeeth-ul autentic sustine ca Allah are 99
de nume, o suta minus unul, insa acest lucru nu inseamna ca hadeeth-ul
este atotcuprinzator, in sensul ca numerosi invatati sint de parere ca
Allah are un numar infinit de nume si atribute. Cercetind cu atentie
Qu’ran-ul si Sunnah, multi invatati au gasit mai mult de 99 de nume si
atributre ale lui Allah. Opinia lor se bazeaza pe uratorul hadeeth:
Trimisul lui Allah, Salla Allahu alayhy wasallam, a spus: "[O Allah],
te invoc prin fiecare nume al Tau pe care l-ai dezvaluit tu Insuti, in
Cartea Ta, sau despre care Ai informat pe oricine din creatia ta
(probabil la Sunnah se refera) precum si prin fiecare nume pe care l-ai
tinut ascuns, in cunostinta nevazuta, si Il stii numai Tu” Ahmad –
Saheeh potrivit lui Albanee.

"Allaah are 99 de nume, o suta minus unul, oricine le enumera va intra
in Paradis..." [Saheeh Al-Bukhaari, Volume 8, Number 419]

Citind cu atentie acest hadeeth, vom vedea ca Profetul SallaAllahu
alayhy wasallam, nu s-a referit la faptul ca numele lui Allah sint
limitate la un anumit numar. Daca aceasta ar fi fost intentia, s-ar fi
formulat altfel, mai strict, astfel incit sa intelegm clar ca sint
numai 99. Prin urmare, intelesul acestui hadeeth este ca Allah are
foarte multe nume, dar daca vom enumera 99 dintre acestea vom obtina
Paradisul. Shaikh Al-Uthaimeen subliniaza faptul ca prin enumerare se
intelege memorarea si cunoasterea sensurilor numelor si atributelor lui
Allah, si apoi venerarea lui Allah Subhanu Wa Ta’ala potrivit acestora.


De la Profetul Muhammad, SallaAllahu alayhy wasallam nu ni s-a transmis
nici o enumerare a numelor si atributelor lui Allah. Intre piosii
predecesorii (companionii = salafii) au existat divergente pe aceasta
tema, asa ca de la ei ni s-au relatat diferite liste.

Un numar de carti a fost scris pe aceasta tema, dar nici un invatat nu
a afirmat faptul ca ‘aceasta este lista’. Ficare invatat a facut o
anumita lista, insa ele erau diferite. Marele invatat Mohammed Ibn
Saleh Al Uthaymeen a cercetat si a scris si el o astfel de lista,
gasind 81 de nume in Qu’ran Kareem si restul in Sunnah autentica. Deci
NU scapati din vedere faptul ca numele lui Allah nu se reduc la acestea
99.

De asemenea, trebuie sa facem distinctia intre substantivele ‘nume’ si
‘atribut’. Numele – ‘Ism’ in limba araba, nu ofera, in mod necesar si
atributele, este ca un titlu. Deci trebuie retinut faptul ca numele nu
ofera, in mod necesar, si atributele unui lucru. Le poate oferi, sau le
poate omite. De exemplu, daca enumeram o serie de atribute, cum ar fi
‘este un fruct, are seminte, contine vitamina C, creste in copac’ ni se
poate raspunde ca ne referim la un grapefruit sau o lamaie, dar noi de
fapt ne referim la o portocala, si daca am mai adauga un atribut, de
exemplu – este portocalie – ar sti cu totii ca e o portocala.

Deci numele insusi contine o serie de atribute, dar daca enumeram numai
citeva nu putem determina in mod necesar numele. Este valabila si
viceversa, in sensul ca un nume se poate referi la mai multe lucruri.
Deci numele este un aspect, atributele reprezinta alta categorie, si
trebuie sa facem distinctia intre ele.

Cu totii trebuie sa cunoastem
cit mai multe despre numele si atributele lui Allahu Subhanu Wa Ta’ala,
deoarece cunoasterea acestora ne va mari eeman-ul si inimile noastre
vor simti mai multa teama fata de Allah Subhanu Wa Ta’ala. Daca in
inimile noastre nu exista teama fata de Allah Subhanu Wa Ta’ala, atunci
vom pacatui. Dar daca in inimile noastre exista teama fata de Allah,
vom fi mai puternici.

"El este, afara de care nu este alt dumnezeu; Stiutorul celor nevazute
si a celor vazute; El este cel mai milostiv si indurator. El este,
afara de Care nu este alt dumnezeu; stapanitorul, cel sfant, Facatorul
de pace, aparatorul credintei, veghetorul, Cel tare, atotputernicul,
cel preaînalt. Marire lui Allah! El este mai presus de ceea ce voi îi
asociati. El este Allah, facatorul creatorul, datatorul de Chipuri. Ale
lui sunt numele cele mai frumoase. Pe el il lauda cele din ceruri si
cele de pre pamant. El este cel mai puternic si intelept." (Qur'an,
traducerea sensurilor, Soorah Al-Mujadila, ayat 22-24 - 59:22-24)

Din nou: cite nume si atribute are Allah Subhanu Wa Ta’ala?

Dupa cum am aratat si in prima parte, numele lui Allah Subhanu Wa
Ta’ala sint mai multe, nu doar 99: unii Ulama (invatati) au facut liste
cuprinzind cele 99 de nume al lui Allahu Subhanu Wa Ta’ala, insa exista
diferente intre ele, ceea ce ne arata ca exista mai mult de 99 de nume,
pentru ca pe unele dintre liste se regasesc nume pe care nu le intilnim
pe alte liste. ]

Noi nu putem deriva numele Lui Allahu Subhanu Wa Ta’ala, acestea se
regasesc doar in textele din Qu’ran si din Sunnah. Doar pe acelea le
putem accepta. Nimeni nu poate sa vina cu un nume si sa spuna ‘Aceste e
un nume al lui Allahu Subhanu Wa Ta’ala’ fara sa aduca si o dovada,
adica sa ne arate unde se regaseste acesta in Qu’ran sau in Sunnah
autentica – mai ales la cele din Sunnah trebuie sa fim atenti sa fie
autentice, nu provenite din ahadeeth da’ef (slabe), traditii slabe. De
exemplu, Al Rashid nu este unul dintre numele lui Allahu Subhanu Wa
Ta’ala.

Iar hadeeth-ul care ne mentioneaza cele 99 de nume ale lui Allahu
Subhanu Wa Ta’ala este un hadeeth da’ef (slab), dupa cum ati vazut si
in primul articol.

Deci numele trebuie sa fie autentic si acest lucru se poate verifica – daca il gasim in Qu’ran si in Sunnah autentica.

Numele si atributele lui Allah Subhanu Wa Ta’ala sint mult mai multe,
infinte, nu doar 99, dupa cum vedem si in aceasta du’aa din Hisnul
Muslim (ruga pentru nelinişte şi întristare):

Profetul Muhammad (Sallaallahu alayhi wasallam) spune: „O Allah, eu
sunt robul Tău, fiul robului Tău, fiul roabei Tale, fruntea mea este în
mâinile Tale, urmez Hotărârea Ta şi porunca Ta este întotdeauna
dreaptă. Te rog cu fiecare dintre numele Tale cu care Singur te-ai
numit, sau le-ai revelat în Cartea Ta, sau le-ai dezvăluit creaţiei
Tale, sau le-ai păstrat cu Tine în ştiinţa celor nevăzute te rog să
faci Coranul viaţa inimii mele şi lumina pieptului meu, îndepărtarea
durerilor mele şi uşurarea suferinţelor mele.” (relatare citata de
Ahmad (3704) de la ‘Abd-Allaah ibn Mas’ood, clasificat drept saheeh de
Shaykh al-Albaani in al-Silsilah al-Saheehah, 199).

Cuvintele „sau le-ai păstrat cu Tine în ştiinţa celor nevăzute”
reprezinta cheia, ne arata in mod clar faptul ca exista nume care nu
ne-au fost dezvaluite noua, oamenilor, nimeni din creatia lui Allah
Subhanu Wa Ta’ala nu le cunoaste. Deci exista mai mult de 99 de nume
ale lui Allah Subhanu Wa Ta’ala.

Intrebare:

Sint numele lui Allah Subhanu Wa Ta’ala sinonime, sint aceleasi sau diferite?

Numele lui Allahu Subhanu Wa Ta’ala sint sinonime doar in sensul ca
toate sint numele Lui, se refera numai la Allah Subhanu Wa Ta’ala. De
exemplu, daca va rugati la Al-Rahman sau la Allah – va rugati tot la
Allah Subhanu Wa Ta’ala, oricare dintre numele revelate in Quran si in
Sunnah autentica ati alege. Deci numai din acest punct de vedere numele
si atributele lui Allah Subhanu Wa Ta’ala sint sinonime.

Numele sint diferite in sensul ca fiecare nume poarta cu sine insusi o
anumita semnificatie. Cuvintele transmit doar ceea ce intentionam sa
spunem. Intelesul fiecarui nume reprezinta un atribut.

Deci cite atribute are Allah Subhanu Wa Ta’ala? Atitea atribute cit si nume…

Pentru ca fiecare nume are un atribut. De exemplu, atunci cind citim
As-Sami‘e - Atoateauzitorul, Cel care aude tot – care e atributul?
Auzitorul. Sau Al-Baseer - Atoatevazatorul, Cel care vede tot –
atributul va fi Atoatevazatorul.

Cind spunem ca noi credem intr-un nume, trebuie sa fim siguri ca este vorba despre un nume al lui Allah Subhanu Wa Ta’ala.

Si in ceea ce priveste numele date copiilor, de exemplu, daca stim
sigur ca Ar-Razzaq - Inzestratorul, Intretinatorul este unul dintre
numele lui Allah Subhanu Wa Ta’ala, deci putem numi un baiat Abdel
Razzaq, pentru ca stim sigur ca Ar-Razzaq este unul dintre numele lui
Allah Subhanu Wa Ta’ala. Deci trebuie sa fim siguri, in primul rind, ca
este vorba despre un nume al lui Allah Subhanu Wa Ta’ala. Nu avem voie
sa punem unui baiat un nume cum ar fi Abd Hussein – Astagfirullah, nu
avem voie sa numim vreun copil ca fiin robul unei fiinte umane.

In al doilea rind, nu putem invata numele, pe de rost, fara sa
cunoastem si intelesul lor. Deci cind invatam numele, sa invatam si
atributele.

Insa mai este ceva, nu e suficient sa fim siguri ca este vorba despre
un nume al lui Allah Subhanu Wa Ta’ala si sa stim si semnificatia: mai
trebuie studiat si impactul asupra inimii. Dar sa nu cadeti in capcana
celor care afirma ca fiecare nume are un secret… si cum il descoperim ?
Ei spun, ia numele respectiv si continua sa il pronunti. Allah sa ii
calauzaesca pe calea cea dreapta! Ei sustin ca trebuie sa il pronunti
de 100 de ori si secretul va iesi la suprafata! Insa acest lucru este
gresit! Nu exista nici un secret, nimic!

Si pentru a explica impactul numelor lui Allah Subhanu Wa Ta’ala asupra
inimilor noastre: sa luam, de exemplu, unul dintre numele lui Allah
Subhanu Wa Ta’ala, Ar-Razzaq – Intretinatorul, inzestratorul. Acesta
este intelesul – inzestratorul, deci noi nu ar trebui sa ne ingrijoram
pentru provizii, caci Allah Subhanu Wa Ta’ala va avea grija de acest
aspect.

Deci Allah Subhanu Wa Ta’ala sau serviciul, cine este Inzestratorul?
Exista multi oameni care cred, in mod eronat, ca serviciul este cel
care le ofera resursele, nu Allah Subhanu Wa Ta’ala. Deci in inimile
lor nu se afla acest inteles al unuia dintre numele lui Allah Subhanu
Wa Ta’ala. Si acei oameni ar face orice pentru a-si pastra locul de
munca, ar face si lucruri haraam daca seful lor cere acest lucru. O
astfel de persoana nu crede ca Allah Subhanu Wa Ta’ala este
Inzestratorul. Daca ar avea acest lucru in inima, ar refuza sa faca
ceva haraam din cauza fricii de a nu-si pierde serviciul, nu ar spune
‘unde sa merg, nu exista slujbe’! Oricine se teme de Allah Subhanu Wa
Ta’ala, Allah Subhanu Wa Ta’ala il va ajuta si ii va oferi din surse
din care nici macar nu isi imagineaza acea persoana ca ar putea primi!
Stiti ca atunci cind Ibraheem (alayhi sallam) a lasat-o pe sotia lui,
Hajar, impreuna cu fiul lor, in Makkah, singuri, Hajar a intrebat un
singur lucru: ‘O Ibraheem, Allah ti-a spus sa ne lasi aici?’. El a dat
din cap ‘Da, du-te’. Profetul Ibraheem alayhi sallam stia ca Allah
Subhanu Wa Ta’ala nu o va abandona niciodata pe Hajar. Deci Allah
Subhanu Wa Ta’ala este Singurul care ne ofera!

Invatatii musulmani spun ca trupul musulmanului oboseste, insa inima
lor niciodata. Mergeti si obositi-va corpul, lucrati oricit de greu ar
fi si la sfirsitul zilei, cind puneti capul pe perna, inainte de a
adormi, veti simti ca sinteti cu adevarat barbati!

Shaykh Salim al Amry continua spunind ca a primit e-mailuri de la
surori spunind ‘Sotul meu traieste pe baza unui ajutor social si vrea
sa isi ia o a doua sotie si a spus ca este Sunnah’. Sunnah?! Subhan
Allah! Nu stiti ca o femeie a venit la Profetul Muhammad (Sallaallahu
alayhi wasallam) si i-a spus ca are trei pretendenti care vor sa se
casatoreasca cu ea si i-a spus Profetului (Sallaallahu alayhi wasallam)
sa aleaga pentru ea. ‘O, Profet al lui Allah, sint trei barbati care
vor sa se casatoreasca cu mine, Mohawy, Abu Jaher si Usama, asa ca
alege pentru mine’. Profetul i-a spus ‘Mohawy este sarac, nu are nimic,
nu te casatori cu el’. De aici deducem ca in momentul in cares e
casatoreste, barbatul trebuie sa fie capabil din punct de vedere
financiar, adica sa lucreze si sa aiba unde sta impreuna cu sotia. In
plus, el trebuie sa o intretina pe sotie, pentru ca aceasta este
datoria barbatului, este obligatia lui. Daca nu lucreaza, nu va lasati
pacalite de lungimea barbii lui si de mintea cea scurta, acesta este un
criteriu eronat. Abu Jaher obisnuieste sa loveasca femeile, deci nu te
casatori cu el. Deci cel care obisnuieste sa loveasca o femeie, daca
vine si spune ca vrea sa se casatoreasca, spuneti-i in primul rind ‘Imi
pare rau, dar eu nu te-as recomanda nici unei familii din cauza
comportamentului tau’. Deci cel care loveste femeile – nu este
recomandat. Apoi Profetul i-a spus ‘Casatoreste-te cu Usama’.

Deci numele lui Allah Subhanu Wa ta’ala trebuie sa aiba impact asupra inimilor noastre.

Sa alegem un alt nume, de exemplu Al-Rahim (ceea ce semnsifica Milostivul, Induratorul). Ce calitate deriva de aici? Mila.

Care este impactul ? Sa nu disperam, sa nu ne pierdem niciodata speranta.

Fiecare dintre noi are in trecut citeva lucruri pe care ar dori sa le
ascunda si pentru care isi doreste iertarea. Intotdeauna, credinciosul
zboara catre Allah Subhanu Wa Ta’ala, purtat de cele doua aripi, ca o
pasare… Cum se numesc aceste doua aripi? SPERANTA si FRICA! Ele trebuie
mentinute in perfect echilibru: daca ne bazam numai pe speranta, si
ridicam numai acea aripa, ajungem sa comitem pacate… dar daca coborim
acea aripa si o inaltam pe cea a fricii, ne echilibram, pentru ca ne
vom gindi de doua ori inainte sa pacatuim. Astfel trebuie sa le
echilibram, pentru a zbura catre viata vesnica. De exemplu, cind ne
simtim ispititi sa facem ceva haraam, daca ne gindim in acel moment la
chinurile mormintului, la iad – simtim teama, si ne vom razgindi,
renuntind la a comite acel pacat.

Deci nu ii oferiti niciodata lui Shaytan sansa de a ceda soaptelor lui,
sperati incontinuu ca va vor fi iertate pacatele, pentru ca Allah
Subhanu Wa ta’ala este Al-Rahim. Stiti ca Allah Subhanu Wa ta’ala a
creat 100 de parti de rahma (mila), care nu reprezinta atribute, pentru
ca sint o creatie a lui Allah Subhanu Wa ta’ala. Si una din aceste
parti a fost trimisa pe Pamint, pastrind 99 de rahma pentru ziua
judecatii. Si datorita acestei parti de rahma coborite pe pamint mamele
au sentimente atit de profunde si de nobile fata de copiii lor, si
ginditi-va ca reprezinta doar o parte din aceste 100 de rahma. Iar cele
99 de rahma pastrate pentru ziua judecatii, ca sa-i invaluie pe
credinciosi in mila lui. Fie ca Allah Subhanu Wa ta’ala sa ne invaluie
cu mila Sa in acea zi! Ameen!

Allah Subhanu Wa ta’ala este atit de bun cu noi! Alhamdu lillah pentru tot ce avem!

Intr-unul dintre ahadeeth ni se povesteste ca o femeie alerga
innebunita printre prizonierii de razboi, cautindu-si copilul. In cele
din urma l-a gasit si a inceput sa il imbratiseze, sa-l stringa in
brate cu putere. Profetul Muhammad (SallaAllahu alayhi wasallam) si
Sahaba urmareau aceasta scena, asa ca Profetul i-a intrebat pe Sahaba
(radiallahu anhum) – companioni – ‘Credeti ca aceasta mama si-ar arunca
fiul in foc?’ – ‘Imposibil’ au raspuns acestia. Vazusera cu cita
disperare l-a cautat si cit de fericita a fost cind l-a vazut. Atunci .
Profetul Muhammad (SallaAllahu alayhi wasallam) a spus : ‘Iubirea lui
Allah fata de noi este mai mare decit iubirea nutrita de mama fata de
copil’.

Deci nu va ingrijorati! Allah Subhanu Wa ta’ala este creatorul nostru,
protectorul nostru, cel care ne sustine! Atunci cind eram in pintecele
mamei noastre, neajutorati, fara nici o posibilitate de aparare sau de
sustinere, cine ne-a hranit si ne-a protejat? Allah Subhanu Wa ta’ala!
Femeile sint construite astfel incit corpul lor sa protejeze copilul
nenascut… Barbatii sint mai masivi in partea de sus, au umerii mai
lati, iar femeile au umerii mai mici si partea de jos este mai lata,
pentru ca acela este in pintecele lor se va adaposti copilul.

In timp ce copilul se afla in uter, singura lui sursa de hrana este
cordonul ombilical. In momentuil in care copilul se naste, acesta este
taiat. De unde se va hrani? Laptele mamei – deci singura sursa de hrana
este inlocuita de doua. Iar la doi ani, copilul este intarcat. Ce
alternative apar? Nenumarate – toate tipurile de mincare halal. Deci
atunci cind Allah Subhanu Wa ta’ala blocheaza o cale, apar alte
alternative. Numai cind murim se blocheaza totul, complet.

Deci cind invatati despre numele lui Allah Subhanu Wa ta’ala,
reflectati asupra acestora! Fiecare nume trebuie sa aiba impact in
inimile noastre! Mila – inseamna ca nu trebuie sa ne pierdem niciodata
speranta! Indiferent cit de multe pacate am comis! Dupa ce faceti
pacate, duceti-va sa faceti doua raka’h de rugaciune. Nu il ascultati
pe Shaytan care va spune ‘Tocmai ai facut un pacat, ce rost are sa te
rogi, mai bine renunta!’. Intorceti-va fata catre Allah Subhanu Wa
ta’ala, nu cedati soaptelor lui Shaytan…

Este un hadeeth care spune ca atunci cind Profetul Sallaallahu alayhi
wasallam a fost intrebat de Sahaba (radiaAllahu anhum) despre un barbat
care implineste rugaciunea, insa face si lucruri haraam, Profetul
Sallaallahu alayhi wasallam a spus ‘Intr-adevar, in cele din urma,
intr-o zi, salah-ul lui il va opri’. Acesta este hadeeth-ul autentic.
Nu este o invitatie la a comite pacate si a le trata cu
superficialitate, ci o invitatie la cainta.
.
Back to top Go down
https://cunoastereaislamului.forumegypt.net
 
Cele 99 de nume a Lui Allah
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Unde este Allah , subhanahu wa taala
» Cele 3 Principii Fundamentale
» TOP 5 CELE MAI TOXICE ALIMENTE

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE :: ISLAM :: Introducere in Islam. Despre Islam-
Jump to: