CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE
CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE
CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE

Forumul Femeilor Musulmane - The Forum Of Muslim Women
 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Time
Latest topics
» Arabic Language - online
Relatia de prietenie dintre o fata si un baiat EmptyThu Jan 05, 2012 6:42 pm by Maryem***

» About Qur'an
Relatia de prietenie dintre o fata si un baiat EmptyThu Jan 05, 2012 6:33 pm by Maryem***

» Evlavia Profetului Nostru
Relatia de prietenie dintre o fata si un baiat EmptyTue May 24, 2011 8:56 pm by Maryem***

» Limba Araba
Relatia de prietenie dintre o fata si un baiat EmptyWed May 11, 2011 1:56 am by Maryem***

» Cum se pronunta literele in limba araba
Relatia de prietenie dintre o fata si un baiat EmptyWed May 11, 2011 1:51 am by Maryem***

» IMAGINI - AIlfabetul Limbii Arabe, Scriere si Pronuntie
Relatia de prietenie dintre o fata si un baiat EmptyWed May 11, 2011 1:43 am by Maryem***

» Islamul este...
Relatia de prietenie dintre o fata si un baiat EmptyTue May 10, 2011 6:09 am by Maryem***

» Who Wrote...
Relatia de prietenie dintre o fata si un baiat EmptyTue May 10, 2011 5:59 am by Maryem***

» Tafsir of Suratul Fatihah
Relatia de prietenie dintre o fata si un baiat EmptyTue May 10, 2011 5:57 am by Maryem***

Calendar
Facebook
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Visit
Quran

 

 Relatia de prietenie dintre o fata si un baiat

Go down 
AuthorMessage
Maryem***
Admin
Maryem***


Mesaje : 162
Data de inscriere : 2010-12-15
Varsta : 31
Localizare : Egypt

Relatia de prietenie dintre o fata si un baiat Empty
PostSubject: Relatia de prietenie dintre o fata si un baiat   Relatia de prietenie dintre o fata si un baiat EmptySat Dec 25, 2010 7:56 pm

Islamul interzice strict intimitatea, de orice fel ar fi, intre barbat si femeie, in afara familiei, si in anumite limite, si inchide totodata toate caile, ingradind actiunile care ar putea duce la incalcarea poruncii lui Allah subhanahu wa ta'ala, (interpretarea sensurilor) :

"Si nu va apropiati de preacurvie, caci ea este o josnicie! Si rau drum este ea!"
(Al-'Isra':32)

Astfel, ramanerea cu o femeie straina este interzisa, iar Trimisul lui Allah , pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, a spus: "Acela care crede in Allah si in Ziua de Apoi sa nu ramana singur cu o muiere fara sa fie prezenta una dintre rudele ei apropiate [mahram], caci Sheitan va fi al treilea [alaturi de ei doi]."
(Ahmad)

Allah subhanahu wa ta'ala le spune barbatilor musulmani, in Sfantul Qur'an, (interpretarea sensurilor):

"Spune dreptcredinciosilor sa-si plece privirile lor si sa-si pazeasca rusinea lor! Aceasta este mai curat pentru ei. Allah doara este Binestiutor a ceea ce fac ei."

iar femeilor musulmane:

"Si spune dreptcredincioaselor sa-si plece privirile lor si sa-si pazeasca rusinea lor, sa nu-si arate gatelile lor, afara de ceea ce este pe dinafara si sa-si coboare valurile peste piepturile lor!..."
(An-Nur:30-31)

Deasemenea, Trimisul lui Allah, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, a mai zis: "Este mai bine pentru un oricare dintre voi sa i se gaureasca teasta cu o undrea de fier decat sa atinga o muiere pe care nu-i este ingaduit [sa o atinga]."

Pe de alta parte, nici femeii nu ii este ingaduit sa provoace, nici prin infatisare, nici prin comportament:

Allah subhanahu wa ta'ala a spus, (interpretarea sensurilor):

"Nu va aratati binevoitoare [fata de barbati], cu vorba, pentru ca acela care are o boala in inima sa nu pofteasca la voi."
(Al-'Ahzab:32)

Acestea sant doar cateva, putine, dintre dovezile, in sprijinul conceptului de puritate sufleteasca si trupeasca , existent in Islam .


Back to top Go down
https://cunoastereaislamului.forumegypt.net
 
Relatia de prietenie dintre o fata si un baiat
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE :: ISLAM :: Incepatori in Islam-
Jump to: