CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE
CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE
CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE

Forumul Femeilor Musulmane - The Forum Of Muslim Women
 
HomeHome  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Time
Latest topics
» Arabic Language - online
Sfaturi pentru a fi un parinte echilibrat EmptyThu Jan 05, 2012 6:42 pm by Maryem***

» About Qur'an
Sfaturi pentru a fi un parinte echilibrat EmptyThu Jan 05, 2012 6:33 pm by Maryem***

» Evlavia Profetului Nostru
Sfaturi pentru a fi un parinte echilibrat EmptyTue May 24, 2011 8:56 pm by Maryem***

» Limba Araba
Sfaturi pentru a fi un parinte echilibrat EmptyWed May 11, 2011 1:56 am by Maryem***

» Cum se pronunta literele in limba araba
Sfaturi pentru a fi un parinte echilibrat EmptyWed May 11, 2011 1:51 am by Maryem***

» IMAGINI - AIlfabetul Limbii Arabe, Scriere si Pronuntie
Sfaturi pentru a fi un parinte echilibrat EmptyWed May 11, 2011 1:43 am by Maryem***

» Islamul este...
Sfaturi pentru a fi un parinte echilibrat EmptyTue May 10, 2011 6:09 am by Maryem***

» Who Wrote...
Sfaturi pentru a fi un parinte echilibrat EmptyTue May 10, 2011 5:59 am by Maryem***

» Tafsir of Suratul Fatihah
Sfaturi pentru a fi un parinte echilibrat EmptyTue May 10, 2011 5:57 am by Maryem***

Calendar
Facebook
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Visit
Quran

 

 Sfaturi pentru a fi un parinte echilibrat

Go down 
AuthorMessage
Maryem***
Admin
Maryem***


Mesaje : 162
Data de inscriere : 2010-12-15
Varsta : 31
Localizare : Egypt

Sfaturi pentru a fi un parinte echilibrat Empty
PostSubject: Sfaturi pentru a fi un parinte echilibrat   Sfaturi pentru a fi un parinte echilibrat EmptySat Dec 25, 2010 9:44 pm

A fi parinte este un rol pe care fiecare si-l asuma cum stie mai bine atunci cand are copii, iar ce inseamna a oferi o educatie buna este ceva subiectiv. Exista pareri diferite despre ce tehnici de disciplina, program de somn sau metode de pedepsire functioneaza mai bine in cazul celor mici, dar exista cateva puncte comune pe care le are orice stil de educare echilibrat.
Parintii eficienti au fiecare modul lor de a actiona, insa rezultatele sunt aceleasi: copii sanatosi si increzatori. Regulile de baza pot fi aplicate indiferent de personalitatea copiilor:
1. Radeti mult impreuna
A avea grija de o familie este intr-adevar un rol serios, dar viata nu trebuie sa fie serioasa tot timpul. Simtul umorului si cheful de joaca sunt esentiale pentru cresterea celor mici. A te implica impreuna cu ei in activitati distractive ii ajuta sa aiba parte de o atmosfera plina de iubire in care creativitatea poate fi stimulata.
2. Alege regulile cu grija
Copiii au nevoie de anumiti parametri, dar cel mai bine este sa ai un set fix de cateva reguli esentiale decat o multime de altele mai mici, care ii pot zapaci pe cei mici. Prea multe reguli sunt coplesitoare si ineficiente.
3. Nu il proteja prea mult de esec
A fi in preajma copilului mereu si a-i urmari orice miscare 24 din 24 de ore nu il va ajuta in niciun caz sa devina independent sau sa ia decizii pe cont proprii. Parintii ii pot oferi copilului un cuib sigur si stabil, dar trebuie sa il lase sa isi descopere singur aripile si sa poata zbura. Adultii care se implica excesiv in activitatile copiilor lor pot sa le reduca entuziasmul pe care de altfel l-ar fi avut.
4. Stapaneste-ti nervii
A fi parinte nu este o activitate pasiva. Trebuie sa stii ca fiecare emotie si modul in care te manifesti zilnic este reflectata in copiii tai. Fii atent la cum te manifesti in preajma lor!
5. Fii o persoana pozitiva
Copiii au cele mai mari sanse de a reusi in viata atunci cand cresc cu o atitudine optimista, intr-un mediu plin de veselie. Indiferent de problemele prin care treci, creeaza o atmosfera placuta, bucurandu-te impreuna cu cei dragi de bucuriile marunte din viata: cantati impreuna, dansati si jucati-va. Sunt lucruri esentiale care va fac sa vedeti viata dintr-o alta perspectiva.
http://www.euforia.tv
Back to top Go down
https://cunoastereaislamului.forumegypt.net
 
Sfaturi pentru a fi un parinte echilibrat
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» 20 de sfaturi ale Imamului Benna
» Acte necesare obtinerii vizelor pentru cetatenii egipteni

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
CUNOASTEREA ISLAMULUI - ISLAMIC KNOWLEDGE :: DIVERSE :: Despre copii si parinti-
Jump to: